Balismus
Balismus je označenie pomerne zriedkavej poruchy hybnosti, ktorá sa prejavuje mimovoľnými pohybmi. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozvieme v nasledujúcich riadkoch.
Príčiny
Balizmus môže vzniknúť pri poškodení niektorých hlbokých mozgových štruktúr zodpovedných za riadenie a koordináciu pohybov.
Medzi možné príčiny patria cievne mozgové príhody, mozgové nádory, poranenia mozgu, mozgové zápaly a niektoré formy amyotrofickej laterálnej sklerózy.
U jedincov s cukrovkou 2. typu bol pozorovaný výskyt balismu u jedincov, ktorí neboli dostatočne liečení s vysokými hladinami cukru v krvi.
Prejavy
Balizmus sa môže považovať za špecifický podtyp chorey a jej podstatou sú nedobrovoľné krútivé a šklbavé pohyby, ktoré často majú skôr bizarný vzhľad.
Pohyby môžu byť veľmi prudké, nepravidelné a náhle.
Ak sa pohyby typické pre balismus vyskytujú iba v polovici tela, hovoríme o hemibalizme.
V závislosti od závažnosti balizmu rozlišujeme viacero jeho foriem, niektoré sú „jednoducho“ nepríjemné, iné prakticky vyradia príslušnú osobu z bežného života.
Diagnostika
Balismus je diagnostikovaný neurológom, súčasťou vyšetrovacieho procesu je dôkladné neurologické fyzikálne vyšetrenie a prípadne doplnenie zobrazovacích metód na mozog (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).
Ak existuje podozrenie na infekciu centrálneho nervového systému, je možné vziať vzorku mozgovomiechového moku lumbálnou punkciou.
Liečba
Ak je možné u balizmu liečiť vyvolávajúcu príčinu, je to najlepšie riešenie situácie.
Samotný balizmus môžeme liečiť podávaním liekov zo skupiny antipsychotík alebo antiepileptík, ale výsledky sú viac-menej individuálne.
Relatívne dobré výsledky majú v mnohých prípadoch lieky, ktoré potláčajú účinok neuromediátora dopamínu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/balismus
Použité zdroje: základné zdroje textu