Balismus

BalismusBalismus je označenie pomerne zriedkavej poruchy hybnosti, ktorá sa prejavuje mimovoľnými pohybmi. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozvieme v nasledujúcich riadkoch.

Príčiny


Balizmus môže vzniknúť pri poškodení niektorých hlbokých mozgových štruktúr zodpovedných za riadenie a koordináciu pohybov.

Medzi možné príčiny patria cievne mozgové príhody, mozgové nádory, poranenia mozgu, mozgové zápaly a niektoré formy amyotrofickej laterálnej sklerózy.

U jedincov s cukrovkou 2. typu bol pozorovaný výskyt balismu u jedincov, ktorí neboli dostatočne liečení s vysokými hladinami cukru v krvi.

Prejavy

Balizmus sa môže považovať za špecifický podtyp chorey a jej podstatou sú nedobrovoľné krútivéšklbavé pohyby, ktoré často majú skôr bizarný vzhľad.

Pohyby môžu byť veľmi prudké, nepravidelné a náhle.

Ak sa pohyby typické pre balismus vyskytujú iba v polovici tela, hovoríme o hemibalizme.

V závislosti od závažnosti balizmu rozlišujeme viacero jeho foriem, niektoré sú „jednoducho“ nepríjemné, iné prakticky vyradia príslušnú osobu z bežného života.

Diagnostika

Balismus je diagnostikovaný neurológom, súčasťou vyšetrovacieho procesu je dôkladné neurologické fyzikálne vyšetrenie a prípadne doplnenie zobrazovacích metód na mozog (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).

Ak existuje podozrenie na infekciu centrálneho nervového systému, je možné vziať vzorku mozgovomiechového moku lumbálnou punkciou.

Liečba

Ak je možné u balizmu liečiť vyvolávajúcu príčinu, je to najlepšie riešenie situácie.

Samotný balizmus môžeme liečiť podávaním liekov zo skupiny antipsychotík alebo antiepileptík, ale výsledky sú viac-menej individuálne.

Relatívne dobré výsledky majú v mnohých prípadoch lieky, ktoré potláčajú účinok neuromediátora dopamínu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/balismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button