Alzheimerova choroba

Alzheimerova chorobaAlzheimerova choroba je bohužiaľ ochorenie veľmi časté, a jej výskyt sa zvyšuje s vekom. Je to jedna z najvýznamnejších príčin demencie (ďalšie časté príčiny demencie starých ľudí sú mnohopočetné miniatúrne cievne mozgové príhody spôsobené celoživotným poškodzovaním malých mozgových ciev aterosklerózou a vysokým tlakom). Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje a ako ju môžeme liečiť? Všetko dôležité sa dozviete v tomto článku.

Alzheimerova choroba a jej príčiny


Podstatou Alzheimerovej choroby je odumieranie mozgových buniek (neurónov) nie jasné príčiny.

Súbežne s tým býva nachádzané aj zmenšovanie mozgu, to však nie je znak špecifické  pre toto ochorenie.

Prečo k tomuto odumieraniu dochádza, nikto úplne presne nevie.

Prejavy

Odumieranie mozgových buniek sa dlhú dobu neprejaví. Mozog nie je zatiaľ veľmi prebádaný a veľmi zložitá sústava tvorená bohato pospájanými neurónmi, ktorá má dobrú schopnosť prípadné straty nahrádzať.

Táto schopnosť nie je neobmedzená a v istom stupni sa začnú prejavovať symptómy demencie, abúlie (pasivita, strata vôle) a prípadne známky organického psychosyndrómomu. Proces trvá roky (okolo 10-15 rokov).

Postihnutý najprv stráca výkonnosť, horšie sa učí nové informácie, častejšie zabúda. Neskôr sa neschopnosť zapamätať si nové informácie zhorší, človek sa stáva zmäteným a môže v menej známom prostredí ľahko zablúdiť.

Nakoniec nastupuje úplná demencia a strata sebestačnosti. Môžu byť narušené aj základné návyky ako chodenie na záchod, zachovávanie základnej hygieny a samostatný príjem potravy.

Relatívne často sa u vyspelých foriem choroby objavuje inkontinencia stolice. Určite musí ísť o dosť náročnú chorobu ako pre pacienta, kým si úpadok svojho intelektu uvedomuje, tak aj pre jeho blízke okolie, ktoré sa o neho musí vo zvýšenej miere starať.

Ľudí, ktorí sa takto o svojich blízkych starajú, naozaj obdivujeme. Starostlivosť o nemohúceho príbuzného, ktorý vás ani nemusí poznávať, musí byť veľmi obtiažna a psychicky náročná.

Zaujímavé na celom procese je fakt, že strata pamäti postupuje od najnovších informácií po najstaršie.

Typickým príkladom bola pani M. Tchatcherová. V čase pokročilej fázy choroby mala bývalá premiérka problém spomenúť si na to, čo mala ráno na raňajky, ale úplne brilantne dokázala hovoriť o politickej situácii Anglicka v 50. rokoch. Na prvý pohľad sa človek s pokročilou Alzheimerovou chorobou môže v istých chvíľach javiť úplne zdravý.

U mnohých pacientov s Alzheimerovou chorobou sa začne rozvíjať aj Parkinsonova choroba a naopak. Zdá sa, že tieto choroby spolu majú nejakú súvislosť.

Rizikové faktory

Nesporne je to vek a určitú úlohu môže zohrávať genetika (častejší výskyt v niektorých rodinách), inak sa dosť tápe.

Spomenuli by sme teóriu toxicity hliníka a kyslíkových radikálov pre mozog, viď. prevencia a liečba.

Prevencia

Prevencia je vec zložitá. Snáď, ale naozaj len snáď, môže mať význam jedenie látok s antioxidačným účinkom na prevenciu oxidačného stresu, tzn. najlepšie veľa ovocia a zeleniny, prípadne nepoužívanie hliníkových príborov a pod.

Viac toho sa asi naozaj urobiť nedá. Snáď len jedna vec. Bolo vraj zistené, že Alzheimerova choroba pomalšie postupuje u vzdelaných ľudí, ktorí počas života viac namáhali mozog. Takže čítajte, lúštite krížovky a myslite. Nič tým nepokazíte.

Alzheimerova choroba a jej liečba

V liečbe sa skúša veľa prípravkov, napríklad lieky zasahujúce do metabolizmu mozgových tekutín prenášajúcich vzruchy (tzv. neuromediátory) ako sú napr.

Inhibítory acetylcholínesterázy, ďalej potom lieky na zlepšenie mozgovej činnosti – tzv. nootropiká (napríklad Piracetam), antidepresíva a iné. Je veľká snaha túto chorobu liečiť a moderných výrobkov je veľa.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alzheimerova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button