Syndróm zlomeného srdca

Syndróm zlomeného srdca je označením pre zriedkavé ochorenie srdca, ktoré sa označuje ako Tako-tsubo kardiomyopatia. Tako-tsubo je japonské označenie pre pascu na chobotnice, ktorej tvar pripomína ľavú komoru chorého srdca. Viac zaujímavých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Syndróm zlomeného srdca a jeho príčiny
Príčina vzniku poruchy nie je úplne jasná, k narušeniu srdca dochádza pri ťažkých psychických traumách, ako je napr. strata milovanej osoby. Odtiaľ tiež vychádza názov syndrómu.
Predpokladá sa vplyv stresových hormónov na srdcové tkanivo, ale vlastný mechanizmus nie je doteraz preskúmaný.
Tako-tsubo kadiomyopatia sa vyskytuje častejšie u žien. Navyše, väčšina ľudí, ktorá trpí syndrómom, sú ženy od 50 rokov a vyššie.
Prejavy
Syndróm vzniká relatívne náhle, môže byť prítomná bolesť na hrudníku a môžu sa objaviť príznaky srdcového zlyhávania.
To je dané zhoršenou pumpovacou funkciou chorého srdca.
Diagnostika
Diagnostický postup väčšinou prebieha podobne ako u infarktu, pričom platí, že na EKG môžeme nájsť zmeny pripomínajúce infarkt a srdcové enzýmy môžu byť zvýšené.
Pacientovi je preto obvykle ako definitívna vyšetrovacia metóda urobená koronarografia. Tá však nepreukáže významné zúženie srdcových tepien.
Pri koronarografii alebo pri ECHO srdca si však môže lekár povšimnúť charakteristickú zmenu abnormálneho tvaru ľavej komory, ktorý dal chorobe názov.
Liečba syndrómu zlomeného srdca
Zvyčajne sa akútne liečia prejavy srdcového zlyhania, čo zahŕňajú najmä diuretiká, či intenzívnejšia starostlivosť na monitorovanom lôžku pri ťažších príznakoch.
Liečba syndrómu ako takého neexistuje, stav sa našťastie počas dní či týždňov samovoľne upravuje bez trvalých následkov.
Ako ochrana srdcovej svaloviny sa do medikácie dlhodobo pridávajú ACE-inhibítory a pacienti sú pravidelne sledovaní kardiológom. Mnoho pacientov sa takto uzdraví o jeden až dva mesiace.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-zlomeneho-srdce
Použité zdroje: základné zdroje textu