Hammanov-Richov syndróm

Hammanov-Richov syndróm [hamanov-ričov] je našťastie zriedkavé smrteľne nebezpečné ochorenie postihujúce pľúcne tkanivo. Aj napriek maximálnej starostlivosti je tento stav v mnohých prípadoch smrtiaci. Čo je to Hammanov-Richov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a ako ho liečiť?

Príčiny Hammanov-Richovho syndrómu


Príčina vzniku syndrómu je nejasná.

Postihnutie pľúc vzniká náhle a v mnohých prípadoch u úplne zdravých ľudí bez predchádzajúcich dýchacích ťažkostí.

Prejavy

Ochorenie prebieha podobne ako akútny zápalu pľúc, ktorý postihuje pľúcne väzivo, ktoré označujeme ako intesticium (odborne preto Hammanov-Richov syndróm označujeme ako akútnu intersticiálnu pneumonitídu).

Zápal väziva v okolí pľúcnych mechúrikov a priedušničiek zhorší výmenu krvných plynov a spôsobí akútnu dýchavičnosť.

Syndróm je typický rýchlym vznikom respiračnej tiesne s respiračným zlyhaním a smrťou.

Pozn: Najčastejšími neinfekčnými chorobnými procesmi postihujúcimi pľúcne väzivo je skupina chorôb označovaných súhrnne ako pľúcna fibróza. Tieto stavy však na rozdiel od Hammanovho-Richovho syndrómu prebiehajú chronicky a ťažkosti sa pri nich zhoršujú pomaly, typicky v rozsahu mnohých rokov.

Diagnostika

Pre diagnózu sú dôležité klinické príznaky náhle vzniknuté šokové pľúca a obraz postihnutia pľúcneho väziva na röntgene alebo na CT vyšetrení hrudníka.

Na pľúcnych pracoviskách je možné vykonať aj bronchoskopiu a bronchoalveolárny výplach k vylúčeniu iných príčin respiračného zlyhania.

Liečba

Vzhľadom k neznalosti presnej príčiny nie je možná úplne účinná liečba. Pacient musí byť hospitalizovaný na monitorovanom lôžku, dostáva kyslík, v prípade zlyhávania dýchania môže byť potrebná umelá pľúcna ventilácia.

V niektorých prípadoch môže byť indikovaná transplantácia pľúc, to je však extrémne rizikový zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hammanuv-richuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button