Foster-Kennedyho syndróm
Foster-Kennedyho syndróm je relatívne vzácny stav, ktorý úzko súvisí s problematikou nádorov mozgu a jeho príznaky tak spadajú do neurologickej problematiky. Čo je to Foster-Kennedyho syndróm, aké sú jeho príčiny, aké sú jeho prejavy, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť?
Príčiny Foster-Kennedyho syndrómu
Syndróm môže vzniknúť pri raste mozgových nádorov v oblasti predného mozgového laloku.
Nádor utláča (nezhubné nádory), či priamo poškodzuje (zhubné nádory) okolité mozgové tkanivo + hlavové nervy a postihnutia týchto štruktúr sa potom prejavia ako príznaky Foster-Kennedyho syndrómu. Okrem toho sa môžu pridať celkové príznaky zo zvýšenia vnútrolebečného tlaku.
Prejavy
Na strane rastu nádoru dochádza k priamemu útlaku zrakového a čuchového nervu, ktoré v blízkosti prechádzajú. To vedie k poruche zraku (výpadok zrakového poľa) a poruche čuchu na strane nádorov.
Nárast hmoty v mozgu začne spôsobovať vnútrolebečný pretlak a spôsobí príznaky ako je nevoľnosť a zvracanie.
Pretlak v hlave časom spôsobí opuch (edém) papily zrakového nervu na druhom oku. Tento opuch sa dá zistiť pri očnom vyšetrení.
Vzhľadom na to, že predný lalok v sebe má uložené množstvo informácií o osobnosti a sociálnych návykoch, môže dochádzať k ich narušeniu – zmeny osobnosti, agresivita, vulgárnosť, sprosté slová, spoločensky nevhodné správanie a pod.
Diagnostika
Základom diagnostiky tohto syndrómu je neurologické vyšetrenie sprevádzané CT mozgu.
Cenné je aj vyšetrenie očným lekárom, ktoré môže zistiť opuch zrakového nervu v oku na protiľahlej strane ako je nádor.
Dnes je používanie CT mozgu tak rozšírené, že nádor v danej lokalizácii je zvyčajne objavený ešte predtým, než sa syndróm plne rozvinie.
Liečba
Terapia sa nijako nelíši od liečby ostatných nádorov mozgu.
Vykonáva sa chirurgické odstránenie, ak je to možné. U malých ložísk sa niekedy využíva aj Leksellov gama nôž.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/foster-kennedyho-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu