Caplanov syndróm
Caplanov syndróm (známy tiež ako Kaplanov syndróm) je relatívne zriedkavé ochorenie pľúc a kĺbov. V podstate sa jedná o dve choroby prebiehajúcej u jedného človeka zároveň – silikóza (pľúca) a reumatoidná artritída (kĺby). Bližšie informácie o nich nájdete v príslušných článkoch. Čo je to Caplanov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?
Príčiny Caplanovho syndrómu
Rizikovými faktormi pľúcneho postihnutia sú práce v prostredí s kremičitým prachom (baníci v baniach) bez dostatočnej ochrany.
Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie a presná príčina jej vzniku nie je celkom známa.
Prejavy
Postihnutie pľúc sa prejavuje kašľom a dýchavičnosťou. Kĺbové ochorenia sa prejavujú ich opuchmi, bolestivosťou a rannou stuhnutosťou.
Postihnuté sú skôr drobné kĺby, obzvlášť kĺby rúk, ako je pre reumatoidnú artritídu veľmi typické.
Diagnostika
Ak zistíme pozitívnu diagnózu silikózy a reumatoidnej artritídy u jedného človeka, tak máme diagnózu Caplanovho syndrómu jasnú.
Liečba
Podávajú sa lieky tlmiace imunitné reakcie, napríklad kortikoidy. Pacienta je nutné pravidelne sledovať a hodnotiť röntgenový nález na pľúcach.
Pred tým ako sú kortikoidy podané, musí sa vylúčiť tuberkulóza. Lieky na tlmenie imunity by v tomto prípade mohli byť veľmi nebezpečné.
Chorý s Kaplanovým syndrómom by mal prestať fajčiť, vďaka čomu sa mu veľmi uľaví a spomalí rozvoj to choroby.
Vyvarovať sa ďalšiemu vystavovaniu kremennému prachu je samozrejmosťou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/caplanuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu