Úvod / Syndrómy / Caplanov syndróm

Caplanov syndróm

Caplanov syndróm (známy tiež ako Kaplanov syndróm) je relatívne zriedkavé ochorenie pľúc a kĺbov. V podstate sa jedná o dve choroby prebiehajúcej u jedného človeka zároveň – silikóza (pľúca) a reumatoidná artritída (kĺby). Bližšie informácie o nich nájdete v príslušných článkoch. Čo je to Caplanov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny Caplanovho syndrómu


Rizikovými faktormi pľúcneho postihnutia sú práce v prostredí s kremičitým prachom (baníci v baniach) bez dostatočnej ochrany. Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie a presná príčina jej vzniku nie je celkom známa.

Prejavy

Postihnutie pľúc sa prejavuje kašľom a dýchavičnosťou. Kĺbové ochorenia sa prejavujú ich opuchmi, bolestivosťou a rannou stuhnutosťou. Postihnuté sú skôr drobné kĺby, obzvlášť kĺby rúk, ako je pre reumatoidnú artritídu veľmi typické.

Diagnostika

Ak zistíme pozitívnu diagnózu silikózy a reumatoidnej artritídy u jedného človeka, tak máme diagnózu Caplanovho syndrómu jasnú.

Liečba

Podávajú sa lieky tlmiace imunitné reakcie, napríklad kortikoidy. Pacienta je nutné pravidelne sledovať a hodnotiť röntgenový nález na pľúcach.

Pred tým ako sú kortikoidy podané, musí sa vylúčiť tuberkulóza. Lieky na tlmenie imunity by v tomto prípade mohli byť veľmi nebezpečné.

Chorý s Kaplanovým syndrómom by mal prestať fajčiť, vďaka čomu sa mu veľmi uľaví a spomalí rozvoj to choroby. Vyvarovať sa ďalšiemu vystavovaniu kremennému prachu je samozrejmosťou.

Caplanov syndróm
4.9 (98.95%) 19 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *