Benediktov syndróm
Benediktov syndróm je menej časté ochorenie postihujúce mozog a jeho funkcie, podstatou syndrómu je poškodenie tzv. stredného mozgu (mezencefalon) a mozočku. Čo je to Benediktov syndróm, ako sa prejavuje a aké sú jeho príčiny?
Príčiny Benediktovho syndrómu
Príčinou poškodenia vyššie zmienených častí mozgu môže byť veľmi veľa faktorov – ischemická či krvácavá cievna mozgová príhoda, úraz, infekcia mozgového tkaniva, či nádory mozgu.
Ak je príčinou ischemická mozgová príhoda, jedná sa často o dôsledok uzáveru zadnej mozgovej tepny (arteria cerebri posterior).
Prejavy
Poškodenie časti mozgu na jednej strane vedie k obrnám a poruchám citlivosti na protiľahlej polovici tela.
U Benediktovho syndrómu nebýva táto porucha až tak silná a väčšinou nedochádza k úplnému ochrnutiu končatín.
Závažnejšie je poškodenie mozočku, ktorý nám umožňuje koordináciu pohybov.
Hybnosť ako taká je pri postihnutí mozočku relatívne zachovaná, ale chýba mozočková kontrola pohybov na strane postihnutia – na hornej končatine sa vyskytuje tras, pacient má ťažkosti so správnym uchopovaním predmetov, objavujú sa poruchy státia a chôdze v zmysle nerovnováhy.
V oblasti poškodenej časti mozgu u Benediktovho syndrómu je aj ovládacie centrum okohybného nervu. Dôsledkom poškodenia je preto jeho obrna, čo sa prejaví poruchou pohybu oka na postihnutej strane.
Diagnostika
Diagnózu možno stanoviť dôkladným neurologickým vyšetrením pacienta spolu s použitím zobrazovacích metód, ako je CT mozgu či magnetická rezonancia.
Liečba
Už vzniknuté postihnutie mozgu sa lieči len ťažko.
Ischemickú cievnu mozgovú príhodu možno v jej akútnej fáze liečiť infúziami s liekmi na lepšie prekrvenie mozgu a podávaním liekov proti zrážaniu krvi (či v niektorých prípadoch snahou o rozpustenie zrazeniny), ale to je tak všetko.
Niektoré horšie funkcie poškodených častí mozgu sa lekári pokúšajú zlepšiť hlbokou mozgovou stimuláciou.
Pri tomto zákroku sa k postihnutému miestu zavedie elektróda, ktorou sa púšťajú elektrické signály stimulujúce mozog.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/benediktuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu