Bangstadov syndróm

Bangstadov syndróm je označenie pre veľmi vzácne vrodené ochorenie. Veľa informácií sa o ňom nedá nájsť. Podstatou je zrejme porucha bunkových membrán, pravdepodobne geneticky podmienená. Čo je to Bangstadov syndróm a ako sa prejavuje?

Prejavy Bangstadovho syndrómu


Postihnuté dieťa má nižšiu pôrodnú hmotnosť a pomalšie priberá na váhe.

Dochádza k predčasným zrastom lebečných švov, čo má za následok malý objem lebky (mikrocefália), poruchu vývoja mozgu a riziko zvýšenia vnútrolebečného tlaku.

U postihnutého jedinca sa vo zvýšenej miere vyskytuje celé množstvo chorôb – obezita, cukrovka 2. typu, poruchy zostupu semenníkov, struma, znížená funkcia štítnej žľazy a pod.

Vzhľadom k zníženej tvorbe pohlavných hormónov môžu byť prítomné nedostatočne rozvinuté pohlavné znaky a vonkajšie genitálie, puberta býva oneskorená, vyskytuje sa neplodnosť.

Chorí trpia hluchotou. Inteligencia je u nich narušená tiež, chorí trpia miernou až strednou mentálnou retardáciou.

Prevencia

Vzhľadom k faktu, že sa jedná o chorobu vrodenú, nie je jej prevencia známa.

Liečba

Liečba vrodeného syndrómu nie je možná, deformácia lebky a predčasné zrasty lebečných švov sa riešia neurochirurgickými zákrokmi, ostatné pridružené ochorenia sa liečia klasickými postupmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bangstaduv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button