Zopitin

ZopitinZopitin je liek, ktorý sa používa na liečbu nespavosti. Patrí do skupiny hypnotiká a jeho účinnou látkou je zopiklón.

Princíp lieku Zopitin


Zopiklón účinkuje v mozgu cielene na niektoré receptory pre zlúčeninu GABA.

GABA je skratka pre gama-aminomaslovou kyselinu, ktorá patrí medzi tzv. neurotransmitery (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v mozgu). GABA je svojím účinkom tlmivý neurotransmiter a zopiklón tento tlmivý účinok posilňuje.

Využitie

Zopitin sa podáva na liečbu nespavosti (podporuje zaspávanie a pokračovanie spánku). Lieky tohto typu sú pomerne často podávané pacientom na lôžkových oddeleniach, ktorí v cudzom prostredí nemôžu zaspať.

Sedatívny účinok (uspanie) lieku začína za 15-20 minút po podaní.

Okrem sedatívneho účinku má liek aj anxiolytický účinok (tlmí úzkosť). Liek je určený len na krátkodobú liečbu nespavosti u dospelých.

Podávanie

Preparát sa má používať podľa odporúčania ošetrujúceho lekára a nikdy by nemal byť užívaný bez jeho vedomia. Zopitin sa vyrába vo forme tabliet o sile 7,5 mg.

Dávka a trvanie liečby sú individuálne. Odporúčaná dávka pre dospelých je 1 tableta tesne pred spaním a najdlhšie odporúčané trvanie liečby je 4 týždne. U starých ľudí sa odporúča nasadzovať polovičnú dávku.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zopitin môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého. Medzi najčastejšie patrí nadmerná spavosť, útlm, motanie hlavy a bolesti hlavy.

V niektorých prípadoch sa môžu pacientovi objaviť nočné mory a rôzne poruchy kvality spánku. U starších ľudí bola niekedy pozorovaná zmätenosť, poruchy pamäti a halucinácie.

U niektorých pacientov môže vzniknúť alergická reakcia. Riziko vzniku závislosti pri dlhodobejšom užívaní je nižšia ako u menej moderných liekov na spanie, ale napriek tomu to nemožno vylúčiť.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú svalovú slabosť (myasténia gravis), závažné spánkové apnoe (zastavenie dýchania na krátky čas), závažný útlm dýchania alebo závažnú nedostatočnosť pečene.

Liek sa neodporúča deťom alebo dospievajúcim mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby sa pacient musí vyhýbať konzumácii alkoholických nápojov.

Zopitin oslabuje pozornosť a tým aj schopnosť viesť motorové vozidlo a vykonávať činnosti vyžadujúce presnosť. Najmenej 8 hodín po podaní lieku sa pacient má vyhnúť vedeniu vozidla.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button