Zarzio

ZarzioZarzio je špeciálny liek, ktorý je využívaný najmä v onkológii a hematológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina filgrastím.

Zarzio a jeho princíp


Filgrastim je synteticky vyrábaný (pomocou technológie rekombinantnej DNA) faktor stimulujúci kolónie granulocytov. To znamená, že táto zlúčenina stimuluje niektoré typy bielych krviniek (granulocyty) k množeniu a spôsobuje zvýšenie ich počtov.

Využitie

Preparát Zarzio je podávaný niektorým pacientom, ktorí majú ťažší nedostatok bielych krviniek.

Obvykle ide o dôsledok podávania rôznych liekov tlmiacich krvotvorbu (typicky chemoterapeutiká používané v liečbe nádorových ochorení).

Úplne špeciálnou indikáciou podania lieku je nebezpečná febrilná neutropénia. Liek zvýši počet bielych krviniek a tým aj obranyschopnosť organizmu proti infekcii.

Podávanie

Liečba filgrastímom sa vykonáva len v spolupráci s onkologickým centrom, ktoré má skúsenosti s liečbou G-CSF a s hematológiou ktorá má potrebné diagnostické vybavenie.

Postupy mobilizácie a aferézy sa majú vykonávať v spolupráci s onko-hematologickými centrom, ktoré má v tomto smere prijateľné skúsenosti a kde je možné správne vykonávať monitorovanie krvotvorných progenitorových buniek.

Odporúčaná dávka filgrastímu je 0,5 MU/kg/deň (5 mg / kg / deň). Prvá dávka filgrastímu sa podáva najmenej 24 hodín po cytotoxickej chemoterapii. V randomizovaných klinických štúdiách sa použila subkutánna dávka 230 mikrogramov/m2/deň (4,0 až 8,4 mg / kg / deň).

Každodenné podávanie filgrastímu má pokračovať, až kým nie je prekročená doba očakávaného poklesu počtu neutrofilov a kým sa počet neutrofilov nevráti do normálneho rozsahu. Po obvykle používanej chemoterapii solídnych tumorov, lymfómov a lymfatickej leukémie je očakávaná doba trvania liečby, potrebná pre splnenie týchto kritérií, až 14 dní.

Po indukčným a konsolidačným liečení akútnej myeloidnej leukémie môže byť trvanie liečby podstatne dlhšia (až 38 dní) v závislosti od typu, dávky a režimu použitej cytotoxickej chemoterapie.

U pacientov liečených cytotoxickou chemoterapiou je v typickom prípade vidieť prechodné zvýšenie počtu neutrofilov za 1-2 dni po začiatku liečby filgrastímom.

Pre trvalú terapeutickú odpoveď sa však liečba filgrastímom nemá prerušiť skôr, než bola prekročená očakávaná doba najhlbšieho poklesu a ako sa počet neutrofilov sa opäť vrátil do normálneho rozmedzia. Predčasné ukončenie liečby filgrastímom pred dobou očakávaného poklesu počtu neutrofilov, sa neodporúča.

Nevýhody

Zarzio môže spôsobiť tráviace ťažkosti, únavu, bolestivé zväčšenie sleziny, bolesti hlavy, vykašliavanie krvi, alergické reakcie, bolesti svalov, vznik áft v dutine ústnej, zápaly ďasien a ďalšie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button