Zarzio

ZarzioZarzio je špeciálny liek, ktorý je využívaný najmä v onkológii a hematológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina filgrastím.


Zarzio a jeho princíp

Filgrastim je synteticky vyrábaný (pomocou technológie rekombinantnej DNA) faktor stimulujúci kolónie granulocytov. To znamená, že táto zlúčenina stimuluje niektoré typy bielych krviniek (granulocyty) k množeniu a spôsobuje zvýšenie ich počtov.

Využitie

Preparát Zarzio je podávaný niektorým pacientom, ktorí majú ťažší nedostatok bielych krviniek. Obvykle ide o dôsledok podávania rôznych liekov tlmiacich krvotvorbu (typicky chemoterapeutiká používané v liečbe nádorových ochorení). Úplne špeciálnou indikáciou podania lieku je nebezpečná febrilná neutropénia. Liek zvýši počet bielych krviniek a tým aj obranyschopnosť organizmu proti infekcii.

Podávanie

Liečba filgrastímom sa vykonáva len v spolupráci s onkologickým centrom, ktoré má skúsenosti s liečbou G-CSF a s hematológiou ktorá má potrebné diagnostické vybavenie. Postupy mobilizácie a aferézy sa majú vykonávať v spolupráci s onko-hematologickými centrom, ktoré má v tomto smere prijateľné skúsenosti a kde je možné správne vykonávať monitorovanie krvotvorných progenitorových buniek.

Odporúčaná dávka filgrastímu je 0,5 MU/kg/deň (5 mg / kg / deň). Prvá dávka filgrastímu sa podáva najmenej 24 hodín po cytotoxickej chemoterapii. V randomizovaných klinických štúdiách sa použila subkutánna dávka 230 mikrogramov/m2/deň (4,0 až 8,4 mg / kg / deň).

Každodenné podávanie filgrastímu má pokračovať, až kým nie je prekročená doba očakávaného poklesu počtu neutrofilov a kým sa počet neutrofilov nevráti do normálneho rozsahu. Po obvykle používanej chemoterapii solídnych tumorov, lymfómov a lymfatickej leukémie je očakávaná doba trvania liečby, potrebná pre splnenie týchto kritérií, až 14 dní.

Po indukčným a konsolidačným liečení akútnej myeloidnej leukémie môže byť trvanie liečby podstatne dlhšia (až 38 dní) v závislosti od typu, dávky a režimu použitej cytotoxickej chemoterapie.

U pacientov liečených cytotoxickou chemoterapiou je v typickom prípade vidieť prechodné zvýšenie počtu neutrofilov za 1-2 dni po začiatku liečby filgrastímom. Pre trvalú terapeutickú odpoveď sa však liečba filgrastímom nemá prerušiť skôr, než bola prekročená očakávaná doba najhlbšieho poklesu a ako sa počet neutrofilov sa opäť vrátil do normálneho rozmedzia. Predčasné ukončenie liečby filgrastímom pred dobou očakávaného poklesu počtu neutrofilov, sa neodporúča.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Nevýhody

Zarzio môže spôsobiť tráviace ťažkosti, únavu, bolestivé zväčšenie sleziny, bolesti hlavy, vykašliavanie krvi, alergické reakcie, bolesti svalov, vznik áft v dutine ústnej, zápaly ďasien a ďalšie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.