Zaracet

ZaracetZaracet patrí medzi kombinované preparáty, ktoré sa využívajú v liečbe bolesti. Liek je obľúbenou kombináciou účinnej zlúčeniny paracetamol (obsiahnutá napr. v lieku Paralen) a tramadol (obsiahnutá napr. v lieku Tramal).

Princíp lieku Zaracet


Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém.

Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom je výsledný účinok veľmi dobrý.

Využitie

Preparát je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti.

Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa môže u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Dávkovanie závisí na odporúčanie predpisujúceho lekára. Preparát má silu 37,5 / 325 miligramov (37,5 mg tramadolu a 325 mg paracetamolu) a väčšinou sa predpisujú 2 tablety denne.

Dávka sa pri nedostatočnom efekte môže opatrne zvyšovať, nemala by však byť v žiadnom prípade prekročená denná dávka tramadolu 300 miligramov a paracetamolu 2600 miligramov.

Po užití tohto lieku sa pacient môže cítiť ospalý. Zaracet môže ovplyvniť reakcie a môže znížiť schopnosť bezpečne viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Počas liečby týmto liekom je vhodné sa vyhýbať konzumácii alkoholu, pretože alkohol môže zvýšiť celkový útlm.

Keďže preparát obsahuje liečivo tramadoliumchlorid, počas tehotenstva sa nemá tento liek užívať. Tramadol sa vylučuje do materského mlieka.

Z tohto dôvodu nie je vhodné užívať tento liek viac ako jedenkrát počas dojčenia, prípadne, ak užije liek viac ako jedenkrát, dojčenie musí prerušiť.

Nevýhody

Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok. Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápchu a zvracanie.

Pacienti si tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť.

Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button