Zanocin

ZanocinZanocin patrí medzi používané antibiotiká zo skupiny fluorochinolóny a jeho účinnou látkou je zlúčenina ofloxacín.

Princíp lieku Zanocin


Ofloxacín blokuje niektoré enzýmy, ktoré sú potrebné na tvorbe a oprave bakteriálnej DNA. Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií sa množiť.

Využitie

Tento liek sa využíva v liečbe infekcií dýchacích ciest, infekcií močových ciest, u mužov na liečbu infekčných zápalov prostaty a u žien na liečbu hlbokých panvových zápalov, infekcie kože a mäkkého tkaniva, infekcie kosti a kĺbu, infekcie žalúdka a žlčových ciest, infekcie ucha, nosa, hrdla (okrem náhle vzniknutej infekcie mandlí), infekcie dýchacej sústavy (okrem zápalu pľúc získaného v komunite).

Taktiež sa využíva na predchádzanie infekciám vzhľadom na mikroorganizmy citlivé na ofloxacín (predchádzanie infekciám tiež prostredníctvom odstránenia vybraných baktérií z čreva) u pacientov s výrazne zníženou odolnosťou voči infekciám (napr. stavy pri neutropénii).

Podávanie

Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Klasická dávka pre dospelých sú 1-2 tablety denne. Dávkovanie je samozrejme individuálne.

Okrem tabliet existuje preparát aj vo forme infúzneho roztoku na intravenózne podanie.

Dĺžka liečby bude závisieť od závažnosti infekcie. Liečba nesmie byť dlhšia ako 2 mesiace.

Pokiaľ pacient užíva tablety s obsahom ofloxacínu nie je vhodné, aby pil alkohol. Počas užívania tohto lieku môže pacient pociťovať ospalosť, závrat, môže mať ovplyvnenú zručnosť alebo mať problémy so zrakom.

Ak toto nastane, nemal by viesť vozidlá ani neobsluhovať akékoľvek nástroje alebo stroje.

Nevýhody

Zanocin môže okrem alergie niekedy vyvolávať tráviace ťažkosti. Medzi príznaky alergie patria napr. vyrážku, opuch a problémy s dýchaním, opuch pier, tváre, hrdla alebo jazyka, závažné kožné reakcie, tvorba pľuzgierov a olupovanie pokožky v okolí pier, očí, úst, nosa a pohlavných orgánov, lieková vyrážka, zápal krvných ciev (známe ako vaskulitída).

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. hubová infekcia, nepokoj, problémy so spánkom alebo ťažkosti so spánkom, bolesť hlavy, pocit závratu alebo nepokoja, podráždenie oka, kašeľ, časté prechladnutie, nevoľnosť alebo zvracanie, hnačka alebo bolesti žalúdka, kožná vyrážka alebo svrbenie.

Neodporúča sa podávanie tehotným a dojčiacim ženám a deťom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button