Zaldiar

ZaldiarZaldiar patrí medzi kombinované preparáty, ktoré sa využívajú v liečbe bolesti. Liek je obľúbenou kombináciou účinnej zlúčeniny paracetamol (obsiahnutá napr. v lieku Paralen) a tramadol (obsiahnutá napr. v lieku Tramal).

Princíp lieku Zaldiar

Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém.

Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Využitie

Tento liek je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti.

Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa môže u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Dávkovanie závisí na odporúčanie predpisujúceho lekára. Väčšinou sa predpisujú 2 tablety denne.

Dávka sa pri nedostatočnom efekte môže opatrne zvyšovať, nemala by však byť v žiadnom prípade prekročená denná dávka tramadolu 300 miligramov a paracetamolu 2600 miligramov.

Tablety sa užívajú celé, nerozhryzené, nesmú sa žuvať alebo drviť, zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny. Liek sa môže užívať nezávisle od príjmu potravy v pravidelných časových intervaloch. Liek sa nemá užívať dlhšie, ako je striktne nevyhnutné.

Zaldiar môže vyvolať ospalosť a to môže ovplyvniť schopnosť bezpečne viesť vozidlá, obsluhovať stroje a nástroje.

Keďže liek Zaldiar obsahuje liečivo tramadoliumchlorid, počas tehotenstva alebo dojčenia sa nemá tento liek užívať. Malá časť tramadoliumchloridu preniká do materského mlieka.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok. Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha a zvracanie.

Pri liečbe si ľudia tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button