Xaleec

XaleecXaleec sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najviac užívaných liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kandesartan.

Princíp lieku Xaleec


Kandesartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobné účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné je však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Liek môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory,  u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára a na indikácii lieku Xaleec. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 8-16 miligramov.

Maximálna denná dávka u dospelého by nemala prekračovať 32 miligramov.

Nevýhody

Nežiadúce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xaleec

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button