Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Valganciclovir

ValganciclovirValganciclovir je liek, ktorý patrí medzi antivirotiká, tj. lieky určené na liečbu vírusových infekcií. Účinnou zložkou preparátu je rovnomenná zlúčenina valganciklovir.

Princíp


Valganciklovir sa v organizme premení na ganciklovir, ktorý je silne účinný proti cytomegalovírusom a bráni ich množeniu.

Využitie

Valganciclovir sa využíva u cytomegalovírusových infekcií. Cytomegalovírus je extrémne rozšírený vírus, ktorým je premorená podstatná časť populácie.

U zdravých jedincov vírus nespôsobuje žiadne príznaky, môže sa však aktivovať u ľudí s oslabenou imunitou za vzniku akútnych infekcií.

U pacientov po transplantácii užívajúcich imunosupresíva sa liek môže podávať dlhodobo preventívne.

Podávanie

Tento liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 450 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka pri liečbe akútnej infekcie je 2 tablety 2x denne, zatiaľ čo bežná preventívna dávka u pacientov po transplantácii sú 2 tablety podané 1x denne.

Užívanie Valganciclovir je samozrejme možné iba po odporúčaní skúseného lekára.

Nevýhody

Môže spôsobiť rad nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, narušenia správnej funkcie kostnej drene s poruchami tvorby krvných buniek (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek).

Ďalej môže spôsobiť horúčky, vracanie, bolesti hlavy, porúchy spánku a príznaky polyneuropatie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/valganciclovir

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button