Valganciclovir

ValganciclovirValganciclovir je liek, ktorý patrí medzi antivirotiká, tj. lieky určené na liečbu vírusových infekcií. Účinnou zložkou preparátu je rovnomenná zlúčenina valganciklovir.

Princíp


Valganciklovir sa v organizme premení na ganciklovir, ktorý je silne účinný proti cytomegalovírusom a bráni ich množeniu.

Využitie

Valganciclovir sa využíva u cytomegalovírusových infekcií. Cytomegalovírus je extrémne rozšírený vírus, ktorým je premorená podstatná časť populácie.

U zdravých jedincov vírus nespôsobuje žiadne príznaky, môže sa však aktivovať u ľudí s oslabenou imunitou za vzniku akútnych infekcií.

U pacientov po transplantácii užívajúcich imunosupresíva sa liek môže podávať dlhodobo preventívne.

Podávanie

Tento liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 450 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka pri liečbe akútnej infekcie je 2 tablety 2x denne, zatiaľ čo bežná preventívna dávka u pacientov po transplantácii sú 2 tablety podané 1x denne.

Užívanie Valganciclovir je samozrejme možné iba po odporúčaní skúseného lekára.

Nevýhody

Môže spôsobiť rad nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, narušenia správnej funkcie kostnej drene s poruchami tvorby krvných buniek (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek).

Ďalej môže spôsobiť horúčky, vracanie, bolesti hlavy, porúchy spánku a príznaky polyneuropatie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/valganciclovir

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button