Uro-Vaxom

Uro-VaxomUro-Vaxom je liek, ktorý sa používa na posilnenie imunitného systému pri opakovaných infekciách močových ciest. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou látkou je lyzát Escherichia coli.


Princíp lieku Uro-Vaxom

Lyzát z baktérie Escherichia coli funguje ako imunomodulátor. Baktérie v lyzátu sú rozložené a zneškodnené, ale kontaktom s ich povrchovými štruktúrami (antigény) sa stimuluje imunitný systém (jeho bunkové aj nebunkové zložky).

Liek zvyšuje prirodzené obranné schopnosti organizmu, stimuluje T-lymfocyty a indukuje produkciu endogénneho interferónu. Interferóny vytvára imunitný systém tela na pomoc v boji proti infekciám.

Využitie

Uro-Vaxom sa používa na prevenciu opakovaných infekcií močových ciest, ktorých je Escherichia coli bežným pôvodcom. Tiež sa môže použiť aj ako prídavná liečba pri akútnych infekciách močových ciest.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Uro-Vaxom sa vyrába v podobe kapsúl o sile 6 mg.  Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 kapsula denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) na prázdny žalúdok a zapiť dostatočným množstvom vody.

Terapia môže byť dlhodobá (preventívna), alebo krátkodobá (podporná liečba k antibiotikám pri akútne prebiehajúcej infekcii močových ciest).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek zvyčajne nespôsobuje výrazné nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie patria iba bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačka, poruchy trávenia a vracanie. Menej často môže užívanie lieku spôsobiť bolesť brucha a horúčku. Okrem toho u citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako vyrážka, svrbenie kože alebo žihľavka.

Liek nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 4 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.