Unitropic
Unitropic je zlúčenina používaná v očnom lekárstve. Nejedná sa v podstate o liek, ale skôr o preparát pomáhajúci v diagnostike a terapii. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina tropikamid.
Princíp lieku Unitropic
Tropikamid je látka, ktorá patrí do skupiny parasympatolytík. To znamená, že tlmí vplyv parasympatického nervového systému, ktorý ovláda celý rad tkanív vrátane zreníc.
Vyradením parasympatiku dochádza k ich rozšíreniu.
Využitie
Unitropic sa najčastejšie používa pred vyšetrením oka očným lekárom, či pred rôznymi očnými zákrokmi. Po kvapnutí do vyšetrovaného oka dôjde k rozšíreniu zrenice a to výrazne zlepší kvalitu vyšetrení.
Podávanie
Unitropic sa vyrába v podobe očného roztoku, ktorý sa aplikuje priamo do cieľového oka. Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 kvapka, prípravok nesmie byť podaný bez indikácie lekárom.
Unitropic 1% sa nemá používať u detí mladších ako 3 roky. Veľká opatrnosť je potrebná pri používaní tohto lieku u malých alebo nedonosených detí, u detí s Downovým syndrómom, spastickou paralýzou alebo u detí s poškodením mozgu.
Tento liek môže byť použitý u tehotných a dojčiacich žien iba v nevyhnutnom prípade.
Krátko po nakvapkaní lieku do oka nastáva rozmazané videnie a vzhľadom k rozšíreniu zreníc aj zvýšená citlivosť na oslnenie, ktoré znemožňujú riadiť motorové vozidlá, obsluhovať stroje alebo vykonávať prácu vo výškach.
Okrem toho nemožno vylúčiť celkové nežiaduce účinky ako je napr. malátnosť, slabosť alebo účinky na kardiovaskulárny systém.
Tieto ťažkosti môžu pretrvávať až 6 hodín po aplikácii lieku. Vykonávať vyššie uvedené činnosti je preto možné až po úplnom vymiznutí mydriázy (rozšírenie zrenice), svetloplachosti, po obnovení akomodácie oka (zaostrovanie pohľadu), resp. po úplnom odznení všetkých ťažkostí.
Nevýhody
Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť oka, podráždenie očí (pocity pálenia, svrbenia, pichania alebo pocit piesku či cudzieho telieska v oku), začervenanie očí, závrat, bolesť hlavy.
Časté vedľajšie účinky sú zvýšenie vnútroočného tlaku, rozmazané videnie, svetloplachosť, zápal očného viečka (blefaritída), krvácanie do spojovky, poruchy očnej hybnosti, alergická reakcia spojoviek a mihalníc, tachykardia (zrýchlená činnosť srdca) s následnou bradykardiou (spomalená činnosť srdca), hypotenzia (pokles krvného tlaku), nauzea (pocit na vracanie), sucho v ústach, brušná distenzia (roztiahnutie), bolesť v hornej časti brucha, únava, malátnosť, poruchy rovnováhy, anafylaktický šok.
Použité zdroje: základné zdroje textu