Toujeo
Toujeo je liek, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny antidiabetiká a jeho účinnou látkou je synteticky vyrábaný inzulínový analóg inzulín glargin s pomalým pôsobením a výrazne predĺženým polčasom účinku.
Princíp lieku Toujeo
Synteticky vyrábaný inzulínový analóg inzulín glargin má odlišné chemické zloženie ako ľudský inzulín produkovaný bunkami pankreasu, čo vedie k zmene jeho účinku (najmä predĺženie polčasu účinku).
Po aplikácii umožňuje inzulín vstup glukózy do buniek tkanív a tým k poklesu koncentrácie krvného cukru.
Využitie
Používa sa na liečbu cukrovky (diabetes mellitus) u dospelých. Diabetes mellitus je ochorenie spôsobené tým, že telo nevyrába dostatok inzulínu na kontrolu hladiny cukru v krvi. Taktiež sa môže používať na udržanie normálnej hladiny krvného cukru ako prevencia hyperglykémia.
Inzulín Toujeo býva často kombinovaný s krátko pôsobiacim inzulínom. Typicky u cukrovky 2. typu často nájdeme kombinácie inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.
Podávanie
Toujeo sa v vyrába v podobe roztoku, ktorý sa aplikuje injekčne pod kožu (brucho, stehno, zadok).
Dávkovanie je vždy prísne individuálne a veľkosť dávky je daná v tzv. jednotkách. Liek je v rámci pravidelnej inzulinoterapie obvykle aplikovaný 1x denne (ráno alebo večer).
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Hlavným nežiaducim účinkom inzulínov je príliš silný pokles krvného cukru (hypoglykémia). Zvyčajne je dôvodom nedostatočný prísun potravy, alkoholový exces, alebo nadmerná fyzická aktivita.
Hypoglykémia môže byť veľmi nebezpečná a veľmi zákerná je po užití dlho a veľmi dlho pôsobiaceho inzulínu, alebo pri kombinácii inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.
V takýchto prípadoch sa totiž môže opakovať aj po zdanlivom zlepšení stavu. Pri dlhodobej podkožnej aplikácii môže dôjsť k poškodeniu tukovej vrstvy v miestach vpichov (inzulínová lipodystrofia).
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť vyrážka, svrbenie na celom tele, opuch kože alebo úst, sťažené dýchanie, pocit slabosti (spôsobené poklesom krvného tlaku) spojený s rýchlym tepom srdca a potením.
Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.
Použité zdroje: základné zdroje textu