Úvod / Choroby / Lipodystrofia

Lipodystrofia

lipodystrofiaLipodystrofia je termín označujúci poruchu tukového tkaniva. Môže ísť o narušený metabolizmus tukového tkaniva a-alebo jeho rozloženie. Rozlišuje sa viac typov lipodystrofie, uvedené sú aspoň tie najčastejšie.

Príčiny lipodystrofie:


1. Vrodenosť

Táto skupina ochorení patrí medzi relatívne vzácne genetické ochorenia, kedy rôzne vrodené genetické mutácie vedú k narušeniu metabolizmu tukového tkaniva. U ľudí s týmito poruchami je vyšší výskyt metabolického syndrómu.

2. Inzulínová lipodystrofia

Ide zrejme o najčastejšiu formu lipodystrofie, ktorá súvisí s užívaním inzulínu. Inzulín sa vpichuje pod kožu, typicky do brucha alebo stehien, kde je prítomná relatívne významná tuková vrstva.

Pomerne vysoké koncentrácie inzulínu vpichovaného do jedného miesta narušujú metabolizmus a štruktúru tamojšieho tukového tkaniva so vznikom tuhých podkožných hrbolčekov a miest s vymiznutým tukovým tkanivom. Hlavnou prevenciou je často meniť miesta vpichu.

Okrem kozmetického efektu má toto ochorenie aj medicínske dôsledky - v miestach lipodystrofie sa inzulín môže začať zle vstrebávať a to zhorší kompenzáciu cukrovky.

3. Iné lieky

Abnormálne prerozdeľovanie telesného tuku je popisované u niektorých protivírusových liekov (napríklad využívaných v terapii HIV infekcie) a u kortikoidov, kedy môže vzniknúť objemný tukový vankúš v hornej časti chrbta (tzv. "býčí hrb" čiže anglicky "buffalo hump").

4. Whippleova choroba

Toto je chronické infekčné ochorenie, ktoré má primárne črevnú manifestáciu, ale postihuje aj niekoľko iných tkanív a orgánov. Je tiež označované ako intestinálna (črevná) lipodystrofia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *