Tinkair

TinkairTinkair je liek, ktorý sa používa na liečbu zápalov nosovej dutiny. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je budezonid.

Princíp lieku Tinkair


Budezonid patrí medzi účinné kortikosteroidy. Tlmí zápalové procesy vrátane tých alergických a pri lokálnej aplikácii na sliznici oslabuje slizničné imunitné reakcie.

Využitie

Používa sa najmä pri sezónnej či trvalej alergickej nádche, ktorá spôsobuje upchatie nosa, svrbenie, kýchanie a prípadne poruchy čuchu.

Ďalej sa liek môže použiť aj na liečbu nealergickej nádchy, nosových polypov alebo na prevenciu nosových polypov po polypektómii (chirurgické odstránenie nosových polypov).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Tinkair sa vyrába v podobe nosného spreja.

Zvyčajná počiatočná dávka sú dve dávky nosného spreja do každej nosovej dierky dvakrát denne (ráno a večer).

Po dosiahnutí klinického účinku (v priebehu 1 -2 týždňov) sa pokračuje udržiavacou dávkou, ktorá je buď jedna dávka spreja do každej nosovej dierky dvakrát denne (ráno a večer) alebo dve dávky do každej nosovej dierky jedenkrát denne (ráno).

Po aplikácii sa odporúča zakloniť hlavu na niekoľko sekúnd, aby sa umožnilo dokonalé rozptýlenie lieku v nose.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Tinkair môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek má pomerne málo nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria podráždenie nosovej sliznice a krvácanie z nosa.

Menej často môže vyvolať alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje ako žihľavka, vyrážky, dermatitída, opuch alebo svrbenie.

Liek obsahuje kortikoid, čo je zlúčenina, ktorú nemáme veľmi radi.

V tomto prípade je našťastie kortikoid podávaný len v malej dávke, z ktorej sa do krvi vstrebáva len obmedzene, a preto sa klasické nežiaduce účinky kortikoidov prakticky neobjavujú. Nešlo by ich však vylúčiť pri nadmernej, ale aj dlhodobej aplikácii lieku.

Liek nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button