Tadalafil

TadalafilTadalafil je liek, ktorý obsahuje rovnomennú účinnú látku tadalafil. Liek sa používa najmä v liečbe porúch erekcie.

Tadalafil a jeho princíp


Zlúčenina tadalafil patrí medzi tzv. inhibítory enzýmu známeho ako fosfodiesteráza typu 5 (enzýmu zodpovedného za degradáciu cyklického guanozínmonofosfátu (cGMP)).

Zjednodušene povedané dokáže inhibícia tohto enzýmu v organizme zvýšiť účinok oxidu dusnatého (NO), ktorý je okrem iného dôležitý v mechanizme rozširovania ciev a vo vzniku erekcie.

Využitie

Liek sa indikuje pri poruchách erekcie, výrazne zlepšuje prekrvenie penisu a umožňuje ľahšie dosiahnúť erekciu a pohlavný styk.

U muža sa okrem toho zvyšuje dráždivosť na sexuálne podnety. Je dôležité poznamenať, že bez sexuálneho dráždenia k erekcii nemusí dôjsť ani po požití lieku.

Podávanie

Preparát nesmie byť nikdy užívaný bez vedomia lekára kvôli možným vedľajším účinkom.

Všeobecne sa tento liek vyrába vo forme tabliet o sile 2,5-20 miligramov a väčšinou sa užíva dávka 5-10 miligramov 1x denne s cca 30 minútovým predstihom pred plánovaným pohlavným stykom.

Dávka môže byť lekárom prípadne ďalej zmenená. Tadalafil má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Lieky tohto typu môžu mať veľké množstvo nežiaducich účinkov. Niekedy môže byť erekcie príliš dlhá a bolestivá, v takom prípade je nutné navštíviť lekára.

Ako bolo povedané vyššie, inhibítory fosfodiesterázy typu 5 zvyšujú v organizme účinok NO, čo môže vyvolať nadmerné rozširovanie ciev a príznaky ako je sčervenanie tváre, slabosť, pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, závraty a ďalšie.

Liek môže byť veľmi nebezpečný u kardiakov, ktorí súčasne užívajú nitráty, pretože sa liekový efekt môže zosilniť a spôsobiť veľmi závažný pokles krvného tlaku s poruchou vedomia.

Z uvedených dôvodov by liek nemali užívať pacienti s ischemickou chorobou srdca a pacienti s podozrením alebo predchádzajúcou pozitívnou anamnézou mŕtvice.

V štúdiách s jednorazovými dávkami až 500 mg podávaných zdravým dobrovoľníkom a s opakovanými dennými dávkami do 100 mg u pacientov s erektilnou dysfunkciou boli vedľajšie účinky podobné účinkom pozorovaným pri nižších dávkach.

V prípade predávkovania sú potrebné podľa potreby štandardné podporné opatrenia. Hemodialýza zanedbateľne ovplyvňuje elimináciu tadalafilu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button