Tacni

TacniTacni je liek, ktorý sa nevyužíva v bežnej medicíne. Patrí totiž medzi silné imunosupresíva, čo sú lieky tlmiace imunitný systém. Účinnou látkou je zlúčenina takrolimus.

Tacni a jeho princíp


Takrolimus účinkuje na molekulárnej úrovni a tlmí funkciu bunkovej aj nebunkovej imunity.

Zlúčenina blokuje aktiváciu T-lymfocytov a množenie B-lymfocytov a tiež tvorbu niektorých zlúčenín dôležitých pre funkciu imunity ako sú lymfokíny a interferón.

Využitie

Tacni má veľmi úzke využitie, väčšinou je podávany pacientom po transplantáciách ako prevencia rejekcie štepu.

To preložené do slovenčiny znamená, že má tlmiť imunitný systém príjemcu, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

Takrolimus sa stal uznávaným spôsobom liečby ako primárny imunosupresívny liek po transplantácii pľúc, pankreasu a čreva.

V publikovaných prospektívnych štúdiách bol takrolimus sledovaný ako primárne imunosupresívum približne u 175 pacientov po transplantácii pľúc, u 475 pacientov po transplantácii pankreasu a 630 pacientov po transplantácii čreva.

Celkovo možno povedať, že bezpečnostný profil takrolimu v týchto publikovaných štúdiách bol podobný ako vo veľkých štúdiách, kde sa takrolimus použil na primárnu liečbu pri transplantácii pečene, obličiek a srdca.

Podávanie

Tacni sa vyrába v podobe kapsúl o sile 0,5 až 5 miligramov. Podáva sa samostatne alebo v kombinácii s inými imunosupresívami.

Liek smú predpisovať iba lekári dobre oboznámení s problematikou transplantácie.

Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na koncentrácii účinnej látky v krvi, ktorá sa opakovane stanovuje.

Príliš nízka dávka môže spôsobiť poškodenie transplantovaného orgánu imunitným systémom a príliš vysoká dávka môže pacienta ohroziť vedľajšími účinkami.

Užívať liek bez vedomia lekára, či v iných ako ním predpísaných dávkach je extrémne nebezpečné.

Nevýhody

Tacni môže mať celý rad nežiaducich účinkov, ktorých riziko rastie pri prekročení bezpečnej koncentrácie preparátu v krvi.

Zrejme najzávažnejším je riziko poškodenia tkaniva obličiek s možnosťou rozvoja akútneho alebo chronického zlyhávania obličiek. Podobne ako u iných imunosupresív, aj tu je zvýšené riziko vzniku infekcií a nádorových ochorení vplyvom oslabenej imunity.

Liek môže poškodiť kostnú dreň a spôsobiť poruchy tvorby červených a bielych krviniek a krvných doštičiek.

Ďalšie možné nežiaduce prejavy zahŕňajú tráviace ťažkosti, psychické poruchy (hlavne nespavosť), pískanie v ušiach, vznik vysokého tlaku, zvýšenie rizika vzniku cukrovky 2. typu, vyrážky, svrbenie kože a mnohé ďalšie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button