Sustiva

SustivaSustiva je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých foriem infekcie HIV. Patrí do skupiny chemoterapeutiká a jeho účinnou zložkou je zlúčenina efavirenz.

Princíp lieku Sustiva


Tento liek je tzv. nenukleozidový inhibítor reverznej transkriptázy. Efavirenz dokáže zablokovať enzým HIV vírusu, ktorý sa označuje ako reverzná transkriptáza. Reverzná transkriptáza je nutná pre množenie vírusových častíc a jej zablokovanie to výrazne obmedzí. Efavirenz účinkuje najmä proti podtypu HIV vírusu známeho ako HIV1.

Využitie

Sustiva pôsobí proti infekcii vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV). Liek sa zväčša užíva v kombinácii s inými antiretrovírusovými liekmi, kedy dôjde k optimálnemu zníženiu množstva vírusu v krvi.

Toto posilní imunitný systém a zníži riziko rozvoja ochorení spojených s infekciou HIV.

AIDS je veľmi vážne ochorenie, ktoré je spôsobené infekciou HIV. Infekcia napáda biele krvinky a spôsobuje zníženie ich počtu. Ako klesá hladina lymfocytov v krvi, znižuje sa obranyschopnosť organizmu.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 50-200 miligramov a presná dávka je vždy prísne individuálna a stanovuje ju ošetrujúci lekár, bez ktorého odporúčania sa liek nesmie užívať. Zvyčajná dávka u dospelého človeka a detí nad 40 kg je 600 mg 1x denne.

Liek môžu užívať aj deti pod 40 kg a dávkovanie záleží na telesnej hmotnosti.

Tableta sa prehltne vcelku spolu s vodu, vždy každý deň. Liek sa odporúča užívať na prázdny žalúdok, najlepšie večer pred spaním.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patrí kožná vyrážka, ale aj tráviace ťažkosti (hnačka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha), únava, ospalosťporuchy sústredenianechutenstvobolesti hlavy, motanie hlavy, úzkosť či depresia.

Okrem toho liek môže niekedy spôsobiť zvýšenie pečeňových testov.

Sustiva nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažné ochorenie pečene a pacienti, ktorí sú mladší ako 3 roky (resp. s telesnou hmotnosťou nižšou ako 13 kg).

Okrem toho nie je vhodný pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button