Suboxone
Suboxone je liek, ktorý sa používa v terapii závislostí. Patrí do skupiny antidotá, detoxikanciá a jeho účinnými látkami sú buprenorfín a naloxón.
Princíp lieku Suboxone
Buprenorfín je silný polosynteticky vyrábaný opiát, ktorý pôsobením na určité receptory v tele tlmí pocity bolesti. Buprenorfín je mnohokrát silnejší ako klasický morfín.
Naloxón vyrušuje účinky buprenorfínu. Vtip je však v tom, že pri užití ústami sa naloxón po vstrebaní z tráviaceho traktu zmetabolizuje v pečeni na neúčinné medziprodukty a nie je účinný.
Pri intravenóznom (do žily) podaní je však účinok naloxónu veľmi silný a pre užívateľov veľmi nepríjemný. Dôvodom pridania naloxónu je zabránenie zneužitiu lieku na intravenózne podanie ako drogy.
Využitie
Suboxone sa používa na liečbu závislosti od opioidových (narkotických) drog ako heroín a morfín u drogovo závislých, ktorí súhlasili s liečbou ich závislosti.
Liek sa používa u dospelých a dospievajúcich nad 15 rokov, ktorým sa poskytuje zdravotná, sociálna a psychologická podpora.
Liek bráni vzniku odvykacích príznakov a zároveň ako „čistá látka“ nemá na organizmus užívateľa tak negatívny dopad ako prímesi prítomné v bežne užívaných drogách.
Okrem toho je tu oproti heroínu výrazne nižší negatívny dopad na psychiku.
Podávanie
Suboxone sa vyrába v podobe sublingválnych (podjazykových) tabliet o sile 2/0,5 miligramy až 16/4 miligramy (2-16 mg buprenorfínu a 0,5-4 mg naloxónu).
Tablety sa dajú pod jazyk a nechajú rozpustiť, čo zaistí rýchle vstrebanie do organizmu.
Ak by bola tableta prehltnutá, premení sa účinná látka v tráviacom trakte na neúčinné zlúčeniny.
Úvodná denná dávka buprenorfínu je individuálna, u dospelých ľudí sa priemerne pohybuje medzi 4-16 miligramy. Nemala by byť prekročená celková denná dávka 24 miligramov.
Výdaj lieku je viazaný na osobitné tlačivo.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Suboxone môže mať niekoľko nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápchu, celkový útlm, zúženie zreníc, zhoršenie odtoku moču a bolesti brucha. Prípravok často vyvoláva ľahkú eufóriu.
Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra.
Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky. Celkovo je však nutné podotknúť, že riziko predávkovania je nižšia ako u heroínu.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, ťažkosti pri dýchaní a žihľavka.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vážne problémy s dýchaním alebo vážne problémy s pečeňou. Okrem toho nie je určený pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.
Suboxone obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.
Použité zdroje: základné zdroje textu
Najpsychopatyckejsi liek na liečbu zavyslosti na svete opiatoch a heroine.naloxon ucinkuje
Len ak sa poda i. V. Po užití Heroínu ale Buprenorphin neruší vôbec.Každého toxika co poznám si to aplikuje priamo do žíl. Z diacetylmorphinu teda Heroínu je abstak 5 až 6 dní, potom sa to začne zlepšovať. Klient co bere subutex alebo SUBOXON má abstak min. 20 dní a zo dňa na deň je to horšie a horšie.vlastna skusenost
0