Suboxone

SuboxoneSuboxone je liek, ktorý sa používa v terapii závislostí. Patrí do skupiny antidotá, detoxikanciá a jeho účinnými látkami sú buprenorfín a naloxón.


Princíp lieku Suboxone

Buprenorfín je silný polosynteticky vyrábaný opiát, ktorý pôsobením na určité receptory v tele tlmí pocity bolesti. Buprenorfín je mnohokrát silnejší ako klasický morfín.

Naloxón vyrušuje účinky buprenorfínu. Vtip je však v tom, že pri užití ústami sa naloxón po vstrebaní z tráviaceho traktu zmetabolizuje v pečeni na neúčinné medziprodukty a nie je účinný. Pri intravenóznom (do žily) podaní je však účinok naloxónu veľmi silný a pre užívateľov veľmi nepríjemný. Dôvodom pridania naloxónu je zabránenie zneužitiu lieku na intravenózne podanie ako drogy.

Využitie

Suboxone sa používa na liečbu závislosti od opioidových (narkotických) drog ako heroín a morfín u drogovo závislých, ktorí súhlasili s liečbou ich závislosti. Liek sa používa u dospelých a dospievajúcich nad 15 rokov, ktorým sa poskytuje zdravotná, sociálna a psychologická podpora.

Liek bráni vzniku odvykacích príznakov a zároveň ako “čistá látka” nemá na organizmus užívateľa tak negatívny dopad ako prímesi prítomné v bežne užívaných drogách. Okrem toho je tu oproti heroínu výrazne nižší negatívny dopad na psychiku.

Podávanie

Suboxone sa vyrába v podobe sublingválnych (podjazykových) tabliet o sile 2/0,5 miligramy až 16/4 miligramy (2-16 mg buprenorfínu a 0,5-4 mg naloxónu). Tablety sa dajú pod jazyk a nechajú rozpustiť, čo zaistí rýchle vstrebanie do organizmu.

Ak by bola tableta prehltnutá, premení sa účinná látka v tráviacom trakte na neúčinné zlúčeniny. Úvodná denná dávka buprenorfínu je individuálna, u dospelých ľudí sa priemerne pohybuje medzi 4-16 miligramy. Nemala by byť prekročená celková denná dávka 24 miligramov.

Bio a Raw potraviny

Výdaj lieku je viazaný na osobitné tlačivo.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Suboxone môže mať niekoľko nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápchu, celkový útlm, zúženie zreníc, zhoršenie odtoku moču a bolesti brucha. Prípravok často vyvoláva ľahkú eufóriu. Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra. Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky. Celkovo je však nutné podotknúť, že riziko predávkovania je nižšia ako u heroínu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, ťažkosti pri  dýchaní a žihľavka.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vážne problémy s dýchaním alebo vážne problémy s pečeňou. Okrem toho nie je určený pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Suboxone obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Jeden komentár

  1. Najpsychopatyckejsi liek na liečbu zavyslosti na svete opiatoch a heroine.naloxon ucinkuje
    Len ak sa poda i. V. Po užití Heroínu ale Buprenorphin neruší vôbec.Každého toxika co poznám si to aplikuje priamo do žíl. Z diacetylmorphinu teda Heroínu je abstak 5 až 6 dní, potom sa to začne zlepšovať. Klient co bere subutex alebo SUBOXON má abstak min. 20 dní a zo dňa na deň je to horšie a horšie.vlastna skusenost

    0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.