Stygapon
Stygapon je liek, ktorý sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je olanzapín.
Princíp lieku Stygapon
Olanzapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.
Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.
Olanzapín pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, acetylcholín, adrenalín a histamín) a označujeme ho preto ako multireceptorového antagonistu (MARTA).
Využitie
Stygapon sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako je napríklad schizofrénia a maniodepresívna psychóza, ktorá je tiež označovaná ako bipolárna porucha.
Liek sa tiež používa na liečbu stavu s príznakmi ako sú pocit povznesenej, expanzívnej nálady, nezvyčajné množstvo energie, omnoho menšia potreba spánku ako zvyčajne, rýchly tok reči a myšlienok a niekedy závažná podráždenosť.
Je taktiež stabilizátorom nálady, ktorý zabraňuje znovuobjaveniu sa zneschopňujúcich extrémov nálady v zmysle povznesenej alebo skľúčenej (depresívnej) nálady, ktoré tento stav sprevádzajú.
Podávanie
Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Stygapon existuje vo forme tabliet o sile 5 až 20 miligramov.
Denná dávka závisí od stavu pacienta a konkrétnej chorobe, ale všeobecne povedané sa u dospelého pohybuje medzi 5-20 miligramami denne podanej v jednej dávke.
Tablety sa prehltnú celé a zapijú sa malým množstvom vody. Liek by sa mal užívať vždy v rovnakú dennú dobu.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Stygapon môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Liek môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm.
Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a prírastok na váhe, mávajú zvýšenú hladinu cholesterolu a zvýšené pečeňové testy.
Medzi vzácne a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.
Stygapon patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho (oproti 1. generácii) vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia).
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako vyrážka, svrbenie, opuchnutá tvár, opuchnuté pery alebo sťažené dýchanie.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorým boli diagnostikované očné problémy, ako sú niektoré druhy glaukómu (vysoký vnútroočný tlak).
Okrem toho nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.
Stygapon ovplyvňuje pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.
Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.
Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Použité zdroje: základné zdroje textu