Salozinal
Salozinal je dôležitý liek, ktorý má veľké využitie v liečbe črevných zápalov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina mesalazín, čo je chemicky 5-aminosalicylová kyselina.
Salozinal a jeho princíp
Mesalazín pôsobí v čreve na zápalom postihnutú sliznicu, tlmí zápal a účinkuje proti oxidačnému stresu.
Hoci tlmí miestnu zápalovú reakciu, nespôsobuje celkové oslabenie imunity. Účinná zlúčenina sa čiastočne vstrebáva do krvného riečišťa a vylučuje sa obličkami.
Mechanizmus protizápalového účinku mesalazínu nie je ešte celkom objasnený. V in vitro štúdiách sa preukázala inhibícia lipoxygenázovej aktivity.
Okrem toho bol dokázaný vplyv na prostaglandíny prítomné v črevnej sliznici. Mesalazín viaže voľné radikály, čím tiež tlmí prejavy zápalu.
Perorálne podávaný mesalazín pôsobí lokálne protizápalovo na črevnú mukózu a podslizničné tkanivo.
Preto je dôležité, aby bol mesalazín dostupný v zápalom postihnutých oblastiach čreva. Systémová biologická dostupnosť mesalazínu nemá žiadny vplyv na terapeutickú účinnosť, ale je dôležitá z hľadiska bezpečnosti lieku.
Využitie
Salozinal sa podáva na liečbu neinfekčných črevných zápalov vyvolaných imunitou ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
U ulceróznej kolitídy je efekt preukázateľný, pri Crohnovej chorobe je už spornejší.
Liek sa podáva ako u akútneho vzplanutia choroby, tak k udržaniu choroby v kľudovom stave (tzv. udržanie remisie).
Podávanie
V závislosti od klinického stavu sa do konečníka zavádza 1 čapík Salozinal 3 × denne (zodpovedá dennej dávke 1 500 mg mesalazínu). Je málo skúseností a len nedostatočná dokumentácia preukazujúca účinok u detí a dospievajúcich.
Nutná je opatrnosť pri podávaní lieku pacientom so zníženou funkciou pečene, pri ťažkej poruche funkcie pečene je prípravok kontraindikovaný.
Pri zhoršenie funkcie obličiek počas liečby liekom Salozinal je nutné uvažovať o mesalazínom navodenej nefrotoxicite.
Spôsob podania: ak je podávaný 3x denne, zavádza sa do konečníka ráno, na obed a večer.
Dávkovanie čapíkov Salozinal treba prísne dodržiavať, pretože len tak je možné dosiahnuť žiadaný liečebného účinku. Akútna fáza ulceróznej kolitídy zvyčajne ustupuje po 8-12 týždňoch liečby.
Nevýhody
Tento liek bežne nemáva vážne vedľajšie účinky, objaviť sa môžu rôzne tráviace ťažkosti (plynatosť, nechutenstvo, bolesti brucha, vracanie), bolesti hlavy a niekedy aj alergické reakcie.
Veľmi zriedkavo môže dôjsť k zhoršeniu funkcie obličiek, poruchám krvotvorby a väzivovateniu pľúc.
Použité zdroje: základné zdroje textu