Vyliec.sk > Liek > Salozinal

Salozinal

SalozinalSalozinal je dôležitý liek, ktorý má veľké využitie v liečbe črevných zápalov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina mesalazín, čo je chemicky 5-aminosalicylová kyselina.


Salozinal a jeho princíp

Mesalazín pôsobí v čreve na zápalom postihnutú sliznicu, tlmí zápal a účinkuje proti oxidačnému stresu. Hoci tlmí miestnu zápalovú reakciu, nespôsobuje celkové oslabenie imunity. Účinná zlúčenina sa čiastočne vstrebáva do krvného riečišťa a vylučuje sa obličkami.

Mechanizmus protizápalového účinku mesalazínu nie je ešte celkom objasnený. V in vitro štúdiách sa preukázala inhibícia lipoxygenázovej aktivity. Okrem toho bol dokázaný vplyv na prostaglandíny prítomné v črevnej sliznici. Mesalazín viaže voľné radikály, čím tiež tlmí prejavy zápalu.

Perorálne podávaný mesalazín pôsobí lokálne protizápalovo na črevnú mukózu a podslizničné tkanivo. Preto je dôležité, aby bol mesalazín dostupný v zápalom postihnutých oblastiach čreva. Systémová biologická dostupnosť mesalazínu nemá žiadny vplyv na terapeutickú účinnosť, ale je dôležitá z hľadiska bezpečnosti lieku.

Využitie

Salozinal sa podáva na liečbu neinfekčných črevných zápalov vyvolaných imunitou ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. U ulceróznej kolitídy je efekt preukázateľný, pri Crohnovej chorobe je už spornejší. Liek sa podáva ako u akútneho vzplanutia choroby, tak k udržaniu choroby v kľudovom stave (tzv. udržanie remisie).

Podávanie

V závislosti od klinického stavu sa do konečníka zavádza 1 čapík Salozinal 3 × denne (zodpovedá dennej dávke 1 500 mg mesalazínu). Je málo skúseností a len nedostatočná dokumentácia preukazujúca účinok u detí a dospievajúcich.

Nutná je opatrnosť pri podávaní lieku pacientom so zníženou funkciou pečene, pri ťažkej poruche funkcie pečene je prípravok kontraindikovaný. Pri zhoršenie funkcie obličiek počas liečby liekom Salozinal je nutné uvažovať o mesalazínom navodenej nefrotoxicite.

Spôsob podania: ak je podávaný 3x denne, zavádza sa do konečníka ráno, na obed a večer. Dávkovanie čapíkov Salozinal treba prísne dodržiavať, pretože len tak je možné dosiahnuť žiadaný liečebného účinku. Akútna fáza ulceróznej kolitídy zvyčajne ustupuje po 8-12 týždňoch liečby.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Nevýhody

Tento liek bežne nemáva vážne vedľajšie účinky, objaviť sa môžu rôzne tráviace ťažkosti (plynatosťnechutenstvobolesti bruchavracanie), bolesti hlavy a niekedy aj alergické reakcie. Veľmi zriedkavo môže dôjsť k zhoršeniu funkcie obličiekporuchám krvotvorby a väzivovateniu pľúc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.