Vyliec.sk > Liek > Salbutamol

Salbutamol

SalbutamolSalbutamol je liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi, patrí medzi tzv. bronchodilatanciá. Bronchodilatanciá sú lieky umožňujúce rozšírenie priesvitu bronchov (priedušiek). Sú využívané v terapii stavov spojených s bronchokonstrikciou (astma, CHOCHP). Jeho účinnou látkou je zlúčenina salbutamol.


Salbutamol a jeho princíp

Salbutamol pôsobí (cez tzv. beta 2 receptory na bunkách) na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňuje ju, čím sa priedušky rozšíria.

Odborne povedané, je salbutamol β2-adrenergný agonista s vysoko selektívnym účinkom na β2-receptory v bronchiálnej svalovine. Účinok β2-mimetík, vrátane salbutamolu, je prinajmenšom čiastočne spojený s aktiváciou adenylátcyklázy, katalyzujúcou konverziu ATP na cyklický 3 ‘, 5’-AMP.

Zvýšená koncentrácia 3 ‘, 5’-AMP vedie k uvoľneniu kŕčov hladkých svalov, vrátane priedušiek. Okrem toho sa súdi, že zvýšenie koncentrácie cyklického 3 ‘, 5-AMP blokuje uvoľnenie mediátorov okamžitej alergickej reakcie, najmä zo žírnych buniek.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Využitie

Tento liek má najväčšie využitie u pľúcnych chorôb ako je chronická bronchitída, CHOCHP a záchvaty astmy. Užíva sa preventívne, aby predišiel zhoršenie stavu.

Dávkovanie

Zvyčajná počiatočná dávka je od 2 do 4 mg, maximálne 3 až 4 krát denne. Jednotlivé dávky je možné užívať v intervaloch nie kratších ako 6 hodín. V prípade nedostatočného účinku možno dávku postupne zvyšovať, avšak nemala by prekročiť 8 mg 4-krát denne. Počas zvyšovania dávok je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť (v prípade prejavov nežiaducich účinkov sa musí prerušiť podávanie lieku). Jednorazové dávky väčšie ako 4 mg sa môžu užívať len v prípade, že nižšie dávky sú neúčinné.

U pacientov v pokročilom veku a u ľudí zvýšene citlivých na sympatomimetické amíny sa musí použiť počiatočná dávka 2 mg maximálne 4 krát denne. Maximálna denná dávka salbutamolu je 32 mg.

U detí vo veku od 6 do 12 rokov je zvyčajná počiatočná dávka 2 mg maximálne 3 až 4 krát denne. Jednotlivé dávky je možné užívať v intervaloch nie kratších ako 6 hodín. V prípade nedostatočného účinku možno dávku postupne zvyšovať, avšak nemala by prekročiť 6 mg 4 krát denne (24 mg).

Nevýhody

Pri užívaní salbutamolu sa môžu vyskytnúť rôzne menej závažné nežiaduce účinky ako je nervozita, nepokoj, trasenie rúk, sucho v ústach, búšenie srdca a tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka, nevoľnosť).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.