Rosytona

RosytonaRosytona je liek, ktorý sa používa najmä v liečbe porúch erekcie. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnú látkou je sildenafil.

Princíp lieku Rosytona


Zlúčenina sildenafil patrí medzi tzv. inhibítory enzýmu známeho ako fosfodiesteráza typu 5.

Zjednodušene povedané inhibícia tohto enzýmu dokáže v organizme zvýšiť účinok oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý je dôležitý v mechanizme pri rozširovaní ciev. 

Okrem toho sa podieľa na vzniku erekcie.

Využitie

Rosytona sa indikuje pri poruchách erekcie. Výrazne zlepšuje prekrvenie penisu a umožňuje ľahšiu erekciu a pohlavný styk.

U muža sa okrem toho zvyšuje dráždivosť na sexuálne podnety. Je dôležité poznamenať, že bez sexuálneho dráždenia k erekcii nemusí dôjsť ani po požití lieku.

Podávanie

Preparát Rosytona nesmie byť nikdy užívaný bez vedomia lekára kvôli možným vedľajším účinkom.

Všeobecne sa tento liek vyrába vo forme tabliet o sile 25-100 miligramov a väčšinou sa užíva dávka 50 miligramov 1x denne s cca 1 hodinovým predstihom pred plánovaným pohlavným stykom.

Tableta sa má prehltnúť vcelku a zapiť dostatočným množstvom vody. Dávka môže byť lekárom prípadne ďalej zmenená. Liek sa nesmie užívať viac ako raz denne.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Rosytona môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Lieky tohto typu môžu mať veľké množstvo nežiaducich účinkov. Niekedy môže byť erekcie príliš dlhá a bolestivá, v takom prípade je nutné navštíviť lekára.

Inhibítory fosfodiesterázy typu 5 zvyšujú v organizme účinok NO, čo môže vyvolať nadmerné rozširovanie ciev a príznaky ako je sčervenanie tváre, slabosť, pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, závraty a ďalšie.

Tento liek môže byť veľmi nebezpečný u kardiakov, ktorí súčasne užívajú nitráty, pretože sa liekový efekt môže zosilniť a spôsobiť veľmi závažný pokles krvného tlaku s poruchou vedomia.

Z uvedených dôvodov by tento liek nemali užívať pacienti s ischemickou chorobou srdca a pacienti, ktorí majú mozgovú mŕtvicu.

U citlivejších pacientov môže liek vyvolať alergické reakcie. Liečbu týmto liekom môžu podstúpiť iba pacienti, ktorí sú starší ako 18 rokov. Taktiež liek nie je vhodný pre ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button