Rapamune

RapamuneRapamune je liek, ktorý sa neužíva v bežnej medicíne. Patrí totiž medzi silné imunosupresíva, čo sú lieky tlmiace imunitný systém. Účinnou látkou je zlúčenina sirolimus.

Princíp


Sirolimus účinkuje na molekulárnej úrovni a tlmí funkciu bunkovej aj nebunkovej imunity.

Zlúčenina blokuje aktiváciu T-lymfocytov a množenie B-lymfocytov a tiež tvorbu niektorých zlúčenín dôležitých pre funkciu imunity ako sú lymfokíny a interferón.

Využitie

Rapamune má veľmi úzke využitie, väčšinou je podávané pacientom po transplantáciách ako prevencia rejekcie štepu.

To preložené do slovenčiny znamená, že má tlmiť imunitný systém príjemcu, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

Vzhľadom k tomu, že oproti iného imunosupresíva je Rapamune relatívne ohľaduplný k obličkám, sa s obľubou používa práve po transplantácii obličiek.

Podávanie

Rapamune sa vyrába v podobe tabliet o sile 0,5 až 2 miligramy.

Podáva sa väčšinou v kombinácii s inými imunosupresívami. Liek smú predpisovať iba lekári dobre oboznámení s problematikou transplantácie.

Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na koncentrácii účinnej látky v krvi, ktorá sa opakovane stanovuje. Príliš nízka dávka môže spôsobiť poškodenie transplantovaného orgánu imunitným systémom a príliš vysoká dávka môže pacienta ohroziť vedľajšími účinkami.

Užívať liek bez vedomia lekára, či v iných (ako ním predpísaných) dávkach je extrémne nebezpečné.

Nevýhody

Rapamune môže mať množstvo nežiaducich účinkov, ktorých riziko rastie pri prekročení bezpečnej koncentrácie preparátu v krvi.

Podobne ako u iných imunosupresív, aj tu je zvýšené riziko vzniku infekcií a nádorových ochorení vplyvom oslabenej imunity.

Liek môže poškodiť kostnú dreň a spôsobiť poruchy tvorby červených a bielych krviniek a krvných doštičiek (vznik anémie, nedostatku bielych krviniek a krvných doštičiek).

Ďalšie možné nežiaduce prejavy zahŕňajú tráviace ťažkosti, psychické poruchy, pískanie v ušiach, bolesti hlavy, opuchy tkanív, vznik vysokého tlaku, vyrážky, svrbenie kože, vznik nebezpečnej pľúcnej fibrózy a mnohé ďalšie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rapamune

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button