Propycil

PropycilPropycil je liek, ktorý je zvyčajne predpisovaný v endokrinológii pri ochoreniach štítnej žľazy. Liek patrí do skupiny antihormóny. Účinnou látkou preparátu je propyltiouracil.

Princíp lieku Propycil


Po užití lieku, účinná látka propyltiouracil začne účinkovať na enzýmy v štítnej žľaze a znižuje tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Okrem toho aj znižuje množstvo jódu v štítnej žľaze.

Využitie

Propycil má hlavné využitie pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy (napr. Graves-Basedowova choroba a nádory štítnej žľazy spojené s nadprodukciou hormónov).

Propocyl sa používa ako liek, ktorý vyrovnáva túto hormonálnu nerovnováhu.

Taktiež sa môže použiť aj ako liek na prípravu na chirurgický zákrok (tyreoidektómia – chirurgia štítnej žľazy) alebo pri rádioterapii jódom.

Podávanie

Dávkovanie a dĺžka liečby týmto liekom záleží lekárovi. Liek je vyrobený vo forme tabliet o sile 50 mg. U dospelých pacientov sa liek obvykle užíva v dávke 1-2 tablety 3x denne s odstupom 6 až 8 hodín medzi jednotlivými dávkami.

V ťažkých prípadoch alebo po kontaminácii jódom sa doporučuje ako počiatočná dávka 6 – 12 tabliet denne rozdelených do 4 – 6 jednotlivých dávok.

Udržiavacia dávka sa pohybuje ½ -3 tablety denne. Deťom od 6 do 10 rokov podávame 1-3 tablety denne a udržiavacia dávka je ½ – 1 tableta denne.

V prípade zvýšenej funkcii štítnej žľazy u novorodencov sa podáva 5-10 mg propyltiouracilu na kg telesnej hmotnosti denne, rozdelených na 3 jednotlivé dávky.

V prípade nedostatočnej odpovede na liečbu sa odporúča zvýšiť dávku o 50-100%. Odporúčaná udržiavacia dávka je 3-4 mg propyltiouracilu na kg telesnej hmotnosti denne.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého pacienta.

Niekedy sa môžu vyskytnúť poruchy krvotvorby s poklesom niektorých krvných buniek  nedostatok bielych krviniek, nedostatok krvných doštičiek.

Väčšinou sa nejedná o závažný pokles, napriek tomu je však doporučené po nasadení lieku, aby bol skontrolovaný krvný obraz pacienta.

Nadmerné pravidelne užívané dávky lieku môžu po čase vyvolať vznik strumy a zníženiu funkcie štítnej žľazy so všetkými prejavmi. Preto by mali byť liečení pacienti sledovaní s pravidelnými kontrolami hormónov štítnej žľazy (to sa docieľuje krvnými odbermi pacienta).

Z ďalších nežiaducich účinkov treba spomenúť rôzne tráviace ťažkosti (vracanie, nevoľnosť). U citlivejších pacientov môže dôjsť k alergickým reakciám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button