Prabegin

PrabeginPrabegin je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina pregabalín.

Princíp


Pregabalín je analogická (obdobná) látka gamaaminomaslovým (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, čo je označenie pre látku, určenú na vysielanie signálov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Pregabalín posilňuje účinok tlmivého neuroransmiteru GABA a naopak tlmí účinky neurotransmiterov ako je glutamát a noradrenalín.

Využitie

Využíva sa najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovanie epileptických záchvatov, často sa podáva v kombinácii s inými antiepileptikami.

Okrem toho môže byť využitý v liečbe bolesti, obzvlášť ak ide o bolesť nervového pôvodu (bolesť pri pásovom opare, bolesti pri diabetickej polyneuropatií).

Podávanie

Pri dávkovaní lieku sa musíte vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára, bez jeho vedomia nesmie byť liek užívaný.

Prabegin existuje vo forme kapsúl o sile 25-300 miligramov, bežná denná dávka u dospelého sa pohybuje medzi 150-600 miligramami rozdelenými do dvoch alebo troch dávok.

Nevýhody

Prabegin zvyčajne nemá vážne vedľajšie účinky, ale môže spôsobiť veľa problémov.

Pomerne často udávajú pacienti pri užívaní preparátu motanie hlavy, sucho v ústach, spavosť, zmeny nálad, pokles libida, zhoršenie pamäti, bolesti hlavy a poruchy zraku (napr. dvojité videnie).

Pri ukončení terapie a vysadení lieku boli niekedy pozorované príznaky syndrómu vysadenia (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, búšenie srdca, potenie, závraty a pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prabegin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button