Plenadren

Plenadren je liek, ktorý sa používa na liečbu stavu známeho ako adrenálna insuficiencia alebo nedostatok kortizolu. Patrí do skupiny hormóny a jeho účinnou látkou je hydrokortizón.
Princíp lieku Plenadren
Liek patrí medzi tzv. kortikoidy (synteticky vyrábané analógy kortikoidných hormónov tvorených v kôre ľudských nadobličiek), pretože obsahuje účinnú látku hydrokortizón.
Tá môže pomôcť nahradiť nedostatok vlastných glukokortikoidov a vo vyšších dávkach tlmí imunitné reakcie a pôsobí protizápalovo.
Využitie
Plenadren sa využíva pri nedostatočnej funkcii nadobličiek, kedy má postihnutý jedinec adrenálnu insuficienciu (nedostatok svojich vlastných glukokortikoidných hormónov).
Príkladom takého stavu je napr. Addisonova choroba alebo stavy po operáciách nadobličiek.
Adrenálna insuficiencia nastáva vtedy, keď nadobličky (ktoré sa nachádzajú tesne nad obličkami) neprodukujú dostatok hormónu kortizol.
Pacienti, ktorí trpia dlhodobou (chronickou) adrenálnou insuficienciou, potrebujú na prežitie substitučnú liečbu.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti stavu pacienta. Plenadren sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 20 miligramov. Tieto tablety poskytujú telu hydrokortizón po celý deň.
Bežná dávka pre dospelého človeka je väčšinou 20 až 30 miligramov denne. Aby sa užívanie blížilo fyziologickému uvoľňovanie kortikoidných hormónov z nadobličiek, mal by sa liek užívať ráno aspoň 30 minút pred raňajkami (najlepšie od 6.00 do 8.00 h ráno). Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Plenadren môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Liek pri dodržaní odporúčaných dávok nemáva zásadné nežiaduce účinky.
V prípade vyšších dávok podávaných po dlhú dobu nemožno však vylúčiť vznik celého súboru vedľajších účinkov typických pre kortikoidy. Tieto vedľajšie účinky väčšinou zhrnujeme pod pojem Cushingov syndróm.
Medzi najčastejšie patrí najmä únava, ale aj hnačka, vracanie, bolesť brucha, pálenie záhy, nevoľnosť, bolesť hrdla/nádcha, ochorenie podobné chrípke, pokles hladiny cholesterolu (dobrého cholesterolu) v krvi, zvýšenie telesnej hmotnosti, zubný kaz, ospalosť, závraty, suché oko, svrbivá vyrážka a opuch kĺbov.
Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.
Použité zdroje: základné zdroje textu