Plavix

PlavixPlavix sa radí medzi lieky na riedenie krvi a pomerne často ho nachádzame v medikácii pacientov s chorým srdcom. Jeho účinnou látkou je zlúčenina clopidogrel [klopidogrel].

Plavix a jeho princíp


Clopidogrel účinkuje na úrovni metabolizmu krvných doštičiek. Narušuje receptory na ich povrchu a tým znižuje ich schopnosť zhlukovať sa a vytvárať krvnú zrazeninu.

Využitie

Plavix sa užíva samotný alebo v kombinácii s inými liekmi na riedenie krvi. Spolu s liekmi obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal i.) podávame Plavix po určitú dobu po zavedení stentov do tepien (napr. stenty srdcových tepien pri liečbe infarktu srdca alebo stenty tepien dolných končatín pri PAOD), kedy znižuje riziko ich uzáveru.

Okrem toho môžeme Plavix v kombinácii s ďalšími liekmi podať nárazovo pri liečbe akútneho infarktu.

Dlhodobo možno podávať samotný Plavix ako alternatívu za lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (už vyššie spomínaný Aspirín, Anopyrin, Godasal i.) a to v tom prípade, keď má pacient na tieto lieky alergiu alebo inú neznášanlivosť.

Medzi indikácie podávania potom patrí angina pectorisischemická choroba dolných končatín, prevencia opakovania infarktu a ischemickej mozgovej mŕtvice.

Podávanie

Záleží na ošetrujúcim lekári a dôvodu podania.

V prípade akútneho stavu (ako je infarkt myokardu) sa podávajú až štyri 75 miligramové tablety (tj. dávka 300 miligramov), pri chronickom podávaní sa väčšinou predpisuje 1 tableta o sile 75 miligramov denne.

Nevýhody

Podobne ako iné lieky na riedenie krvi zvyšuje Plavix riziko krvácavých stavoch vrátane krvácania z nosa a krvácanie do tráviaceho traktu.

Vzhľadom na riziko krvácania a nežiaducich hematologických účinkov v prípade, že sa objavia počas liečby podozrenia na krvácanie, sa musí ihneď zvážiť vyšetrenie krvného obrazu alebo iné vhodné testy.

Podobne ako pri iných antiagregačných látkach, klopidogrel sa musí podávať s opatrnosťou u pacientov so zvýšeným rizikom krvácania po traumezákrokoch alebo pri iných patologických stavov a v prípade súčasného podania klopidogrelu s ASAheparínominhibítormi glykoproteínu IIb / IIIa alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi vrátane COX -2 inhibítorov alebo selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (SSRI).

Pacienti by mali byť pozorne sledovaní, či sa u nich neobjavia akékoľvek známky krvácania, vrátane okultného krvácania, najmä v prvých týždňoch liečby a/alebo po invazívnom kardiologickom vyšetrení alebo operácii.

Zriedkavo môže jeho užívanie sprevádzať výrazný pokles bielych krviniek alebo doštičiek.

Všeobecne je však riziko vzniku nežiaducich účinkov nižšia ako u liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button