Pentalong

Pentalong

Pentalong je liek, ktorý sa používa v kardiológii na liečbu porúch prekrvenia srdcového svalu. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou zložkou je pentaerytritol tetranitrát.


Princíp lieku Pentalong

Účinná zlúčenina lieku uvoľňuje v organizme oxid dusnatý a ten účinkuje na hladké svalstvo ciev, čím spôsobí rozširovanie tepien. Pre nás je najdôležitejší efekt lieku na rozšírenie vencovitých tepien zásobujúcich srdcový sval.

Využitie

Keďže Pentalong pôsobí na rozšírenie ciev (vazodilatačný účinok), je určený na liečbu porúch prekrvenia srdcového svalu (vencovitých ciev srdca). Používa sa na dlhodobú liečbu ischemickej choroby srdca (ochorenie vencovitých tepien, ktoré spôsobuje poruchy prekrvenia srdcového svalu), na prevenciu záchvatov anginy pectoris (krátkodobé nedokrvenosti srdcového svalu, spravidla sprevádzané charakteristickou záchvatovitou bolesťou).

Liek nie je vhodný na liečbu akútneho záchvatu anginy pectoris – ak už záchvat vznikol, potom dávame prednosť iným a rýchlejšie pôsobiacim preparátom.

Liek nemá vplyv na prognózu, ale mal by tlmiť príznaky choroby, spôsobiť úľavu a zvyšovať kvalitu života.

Podávanie

Pentalong sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 miligramov a odporúčaná dávka pre dospelého pacienta je 2 až 3 krát denne 1 tableta. Liek nemá byť užívaný bez odporúčania lekára. Tablety sa užívajú vcelku (resp. napoly) s malým množstvom tekutiny až 1 hodinu pred jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Podobne ako všetky lieky, aj tento môže mať aj vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Obzvlášť na začiatku liečby sa môže objaviť tlak v spánkoch a bolesť hlavy, ktoré, podľa skúsenosti, väčšinou odznejú po niekoľkých dňoch pokračujúcej liečby.

Občas sa vyskytuje začervenanie tváre, ďalej sa môže objaviť ospalosť, malátnosť, závraty, pocit slabosti, takisto aj zvýšenie tepovej frekvencie (reflexná tachykardia).

Ojedinele sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti, nevoľnosti a zvracanie. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako kožná precitlivenosť, zvlášť svrbenie.

Pentalong môže znížiť krvný tlak, najmä ak pacient užíva pravidelne iné lieky ovplyvňujúce krvný tlak.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú stav šokuveľmi nízky krvný tlakkardiogénny šokakútny srdcový infarkt. Liečba sa nesmie kombinovať s liekmi, ktoré obsahujú účinnú látku sildenafil.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.