Parlodel

ParlodelParlodel patrí medzi preparáty využívané v endokrinológii a neurológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina bromokryptín.

Parlodel a jeho princíp


Bromokriptín je látka príbuzná ergotovým alkaloidom.

Pôsobí na receptory pre dopamín, pomerne silno tlmí tvorbu hormónu prolaktín a znižuje zvýšené hladiny rastového hormónu.

Využitie

Parlodel sa využíva pri stavoch, kedy je v organizme človeka zvýšená tvorba hormónu prolaktín vrátane situácií, keď je prolaktín tvorený nezhubným nádorom mozgu (prolaktinóm).

Vzhľadom k ovplyvneniu dopamínového systému má liek efekt aj u Parkinsonovej choroby a bol popisovaný aj efekt na zníženie vysokého množstva rastového hormónu u niektorých foriem akromegálie.

Podávanie

Pri liečbe prolaktinómov sa užíva 1,25 mg (pol tablety) 2 alebo 3-krát denne, potom postupne zvyšujeme na niekoľko tabliet tak, aby sme udržali plazmatické hladiny prolaktínu na primerane zníženej úrovni.

Pri liečbe Parkinsonovej choroby by sa na zabezpečenie optimálnej znášanlivosti lieku liečba mala začať dávkou 1,25 mg (pol tablety) denne, podávaná počas prvého týždňa prednostne s večerným jedlom.

Podávanie Parlodelu by sa malo titrovať pomaly, aby sa dosiahol maximálny účinok s najnižšou dávkou.

Dennú dávku je možné zvyšovať postupne každý týždeň o 1,25 mg denne podávanú rozdelene do 2 až 3 dávok.

Zodpovedajúce liečebne dávky by sa mali dosiahnuť počas 6 až 8 týždňov. Ak tomu tak nie je, mala by sa dávka ďalej zvýšovať každý týždeň o 2,5 mg denne. Zvyčajná terapeutická dávka monoterapie alebo kombinovanej liečby je 10 až 40 mg bromokriptínu denne, ale u niektorých pacientov môže byť potrebná aj vyššia dávka.

Na zmiernenie akromegálie sa spočiatku užíva 1,25 mg (pol tablety) 2 alebo 3-krát denne, podľa klinickej odpovede a nežiaducich účinkov zvyšujeme dávku postupne na 10-20 mg denne.

Nevýhody

Parlodel môže vyvolať bolesti hlavy, motanie hlavy, tráviace ťažkosti, nevoľnosť a zvracanie, zmeny nálad, sucho v ústach a alergie.

U niektorých ľudí sa objavuje príliš silný pokles krvného tlaku s vyšším rizikom kolapsov.

Užívanie Parlodelu k útlmu fyziologickej laktácie po pôrode bolo dávané do súvislosti so vzácnym výskytom hypertenzie, infarktu myokardu, kŕčov, mozgovej cievnej príhody alebo psychických porúch.

U pacientov liečených agonistami dopamínu, (vrátane prípravku Parlodel) sa môžu rozvinúť symptómy ako patologické hráčstvo, zvýšené libido, hypersexualita, nutkavé míňanie alebo nakupovanie a záchvatové a nutkavé prejedanie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/parlodel

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button