Paricalcitol

ParicalcitolParicalcitol [parikalcitol] je liek, ktorý sa používa na prevenciu komplikácií metabolizmu vápnika u dialyzovaných pacientov. Účinnou zložkou prípravku je rovnomenná zlúčenina parikalcitol.

Paricalcitol a jeho princíp

Paricalcitol je látka analogická (chemicky podobná) aktívnej forme vitamínu D (ergokalciferol).

Paricalcitol sa v organizme správa obdobne ako vitamín D. Znižuje tvorbu parathormónu (PTH) a tak tlmí jeho efekt na odvápňovanie kostí.

Využitie

Liek sa podáva niektorým dialyzovaným pacientom k prevencii rozvoja sekundárnej hyperparatyreózy.

Táto porucha metabolizmu vápnika je spôsobená tendenciou k poklesu vápnika v krvi u ľudí s chronickým zlyhaním obličiek a snahou organizmu pomocou zvýšenia aktivity parathormónu navyšovať množstvo vápnika odvápňovaním kostí.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčani ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek užívaný. Liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 1-2 mikrogramy a bežná dávka pre dospelého je individuálna.

Úvodná dávka lieku sa odvodzuje od východiskových hladín intaktného parathormónu – PTH. Zvyčajne sa stretávame s užívaním jednej kapsuly 3-5x týždenne.

Okrem kapsúl sa liek vyrába v podobe roztoku na intravenózne podanie (ideálne počas dialýzy).

Predávkovanie parikalcitolom môže viesť k hyperkalciémii. V prípade predávkovania je potrebné príznaky a symptómy hyperkalciémie (zvýšenej hladiny sérového kalcia) monitorovať a hlásiť lekárovi.

Je potrebné ihneď začať vhodnú liečbu. Parikalcitol nie je pri dialýze významne eliminovaný.

Liečba pacientov s klinicky významnou hyperkalciémiou zahŕňa okamžitú redukciu dávok alebo prerušenie liečby parikalcitolom a ďalej diétu s nízkym obsahom kalcia, vysadenie kalciových suplementov, zvýšenie pohybovej aktivity pacienta, pozorné sledovanie vodných či elektrolytových dysbalancií, analýzu kardiografických abnormalít (predovšetkým u pacientov užívajúcich digitalis) a hemodialýzu alebo peritoneálnu dialýzu s využitím dialyzátu bez obsahu vápnika, ako je doporučované.

Nevýhody

Paricalcitol môže pomerne ľahko spôsobiť zvýšenie vápnika v krvi (hyperkalciémia) so všetkými možnými komplikáciami vrátane svalových kŕčov, brnenie končatín a tendenciou k poruchám srdcového rytmu.

Popisované boli aj tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, poruchy erekcie a alergické reakcie.

Prípravok Parikalcitol injekčný roztok obsahuje 30% pomocnej látky propylénglykol.

Boli hlásené izolované prípady depresie centrálneho nervového systému, hemolýzy a laktátovej acidózy, spojené s toxickým pôsobením propylénglykolu, podávaného vo vysokých dávkach.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/paricalcitol

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button