Parapyrex

ParapyrexParapyrex patrí do skupiny bežne užívaných liekov, ktorých účinnou zložkou je známa zlúčenina paracetamol.

Princíp lieku Parapyrex


Paracetamol je zaujímavá látka, ktorá blokuje v organizme enzým zvaný cyklooxygenáza (COX).

Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakcií, vnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty.

Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinok ho k NSPZL neradíme.

Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý.

Použitie

Parapyrex sa využíva najmä na liečbu bolesti a je účinný aj pri tlmení vysokých teplôt.

Užívame ho u bežných infekcií, pri chrípke, u bolestí chrbta, kĺbov, pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach hlavy, zubov a pod.

V prípade úporných bolestí (napr. pri nádorovej bolesti) sa hodí do kombinácie s ďalšími liekmi a dochádza tak k vzájomnému zvýšeniu účinku.

Podávanie

Parapyrex sa u dospelého človeka väčšinou podáva v dávke 1 tableta o sile 500 miligramov pri akútnych ťažkostiach s maximom cca 6-8 tabliet denne.

Existuje aj Parapyrex vo forme kombinovaného preparátu s kofeínom (Parapyrex Combi).

Nesmie sa užívať viac ako je odporúčaná denná dávka. Tableta sa zapíja dostatočným množstvom tekutiny. Nesmú sa užívať iné lieky s obsahom paracetamolu.

Tento liek nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Parapyrex sa neodporúča úžívať počas tehotenstva a dojčenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Hlavnou nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita). V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak väčšia dávka paracetamolu môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene.

Tento neblahý efekt paracetamolu sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali paracetamol s alkoholom kombinovať.

Na druhej strane je nutné uznať, že lieky obsahujúce paracetamol nemajú nežiaduce účinky typické pre lieky NSPZL, najmä zvýšenie rizika žalúdočného zápalu a žalúdočného vredu.

Okrem toho by nemali byť lieky s paracetamolom nadužívanie ľuďmi s už chorou pečeňou (napr. s cirhózou).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button