Paracut

ParacutParacut patrí do skupiny bežne užívaných liekov, ktorých účinnou zložkou je známa zlúčenina paracetamol.


Princíp lieku Paracut

Paracetamol je zaujímavá látka, ktorá blokuje v organizme enzým zvaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakcií, vnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty.

Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinok ho k NSPZL neradíme. Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý.

Použitie

Paracut sa využíva najmä na liečbu bolesti a je účinný aj pri tlmení vysokých teplôt. Užívame ho u bežných infekcií, pri chrípke, u bolestí chrbta, kĺbov, pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach hlavy, bolestiach zubov, a pod.

V prípade úporných bolestí (napr. pri nádorovej bolesti) sa hodí do kombinácie s ďalšími liekmi a dochádza tak k vzájomnému zvýšenie účinku.

Podávanie

Paracut sa u dospelého človeka väčšinou podáva v dávke 1 tableta o sile 500 miligramov pri akútnych ťažkostiach s maximom cca 6-8 tabliet denne.

Tento liek nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Paracetamol nie je vhodné podávať v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Od štvrtého mesiaca tehotenstva musí podanie paracetamolu zvážiť lekár. Pri užívaní odporúčaných dávok paracetamolu v tehotenstve sa nepreukázali žiadne škodlivé účinky na plod.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Paracut môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Hlavnou nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita).

V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak otrava väčšími dávkami paracetamolu môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene.

Tento neblahý efekt paracetamolu sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali paracetamol s alkoholom kombinovať. Okrem toho by nemali byť lieky s paracetamolom nadužívané ľuďmi s už chorou pečeňou (napr. s cirhózou).

Na druhej strane je nutné uznať, že lieky obsahujúce paracetamol nemajú nežiaduce účinky typické pre lieky NSPZL, najmä zvýšenie rizika žalúdočného zápalu a žalúdočného vredu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.