Paracetamol

ParacetamolParacetamol patrí do skupiny bežne užívaných liekov, ktorých účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina paracetamol.

Princíp lieku Paracetamol


Paracetamol je zaujímavá látka, ktorá blokuje v organizme enzým zvaný cyklooxygenáza (COX).

Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakcií, vnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty.

Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinok ho k NSPZL neradíme.

Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý.

Použitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu bolesti a je účinný aj pri tlmení vysokých teplôt.

Užívame ho u bežných infekcií, pri chrípke, u bolestí chrbta, kĺbov, pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach hlavy, bolesti zubov, a pod.

V prípade úporných bolestí (napr. pri nádorovej bolesti) sa hodí do kombinácie s ďalšími liekmi a dochádza tak k vzájomnému zvýšeniu účinku.

Podávanie

Paracetamol sa u dospelého človeka väčšinou podáva v dávke 1 tableta o sile 500 miligramov pri akútnych ťažkostiach s maximom cca 6-8 tabliet denne.

Existuje aj Paracetamol vo forme šumivých tabliet a injekčného roztoku. 100 ml injekčná liekovka je vyhradená pre dospelých, dospievajúcich a deti s telesnou hmotnosťou viac ako 33 kg (vo veku približne 11 rokov). 50 ml injekčná liekovka je vyhradená pre donosených novorodencov, dojčatá, batoľatá a deti s telesnou hmotnosťou do 33 kg.

Tento liek nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Preparát sa môže používať počas dojčenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Hlavnou nevýhodou Paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita).

V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak otrava väčšou dávkou Paracetamolu môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene.

Tento neblahý efekt sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali tento liek s alkoholom kombinovať.

Okrem toho by nemali byť lieky s paracetamolom nadužívané ľuďmi s už chorou pečeňou (napr. s cirhózou).

Na druhej strane je nutné uznať, že lieky obsahujúce Paracetamol nemajú nežiaduce účinky typické pre lieky (nesteroidné protizápalové lieky), najmä zvýšenie rizika žalúdočného zápalu a žalúdočného vredu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button