Pamycon

PamyconPamycon je liek, ktorý sa používa v gynekológii a v otorinolaryngológii (ušné, nosné a krčné). Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnými látkami sú neomycín a bacitracín.

Princíp lieku Pamycon


Neomycín a bacitracín sú účinné širokospektrálne antibiotiká, ktoré pôsobia na mnoho rozličných baktérií.

Obe liečivá sa navzájom podporujú, čo zabezpečuje efektívnu liečbu.

Využitie

Pamycon na prípravu kvapiek má široké využitie. Používa sa na liečbu infikovaných rán a poranenítrhlín bradaviek, zápalu prsnej žľazy a abscesov (dutina vyplnená hnisom) v čase dojčenia, niektorých druhov bakteriálnych výtokov.

Okrem toho je účinný aj v liečbe akútneho zápalu spojoviek (vrátane hnisavého zápalu spojoviek novorodencov), akútneho zápalu rohovky, infikovanej odreniny rohovky, zápalu slzného vaku, súčasného zápalu mihalnice a spojovky, hnisavého zápalu žľazy mihalnice (jačmeň) a pri predoperačnej príprave na vnútroočné operácie.

Jeho využitie môžeme nájsť aj pri liečbe zápalu zvukovodu, chronického hnisavého zápalu stredného ucha, zápalu čeľustných dutín, infekcií sliznice horných a dolných dýchacích ciest a pri rozšírení priedušiek.

Účinok lieku je efektívny aj pri pooperačnej starostlivosti po ušných operáciách.

Podávanie

Pamycon sa má používať len podľa odporúčania lekára. Vyrába sa v podobe kvapiek, ktoré sa kvapkajú priamo na postihnuté miesta, teda na kožu, na zapálenú bradavku, do ucha, do oka alebo do nosa. Bežná dávka pre dospelého človeka sú 2-3 kvapky podávané 3-5x denne.

Liek je vhodný aj pre deti a dávkovanie je rovnaké ako u dospelých pacientov.

Ak sa do 7 dní nebude pacient cítiť lepšie alebo sa bude cítiť horšie, je potrebné, aby sa obrátil na svojho lekára.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Pamycon môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek nespôsobuje vážne nežiaduce účinky, aj keď pri opakovanom užívaní sa môžu vytvoriť kožné alebo slizničné alergie (začervenanie, svrbenie, opuch).

Po vstrebaní väčšieho množstva lieku sú možné prejavy poruchy obličiek (pôsobením neomycínu a bacitracínu) a nezvratné poškodenie sluchu s čiastočnou až úplnou hluchotou.

Liek sa nesmie používať do hlbokých rán, na rozsiahle plochy obnaženého tkaniva, mokvajúce plochy, vred predkolenia a kŕčové žily predkolenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button