Vyliec.sk > Liek > Palladone SR

Palladone SR

Palladone SRPalladone SR je liek, ktorý sa používa na zmiernenie silnej a dlhotrvajúcej bolesti. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnou látkou je hydromorfón.


Princíp lieku Palladone SR

Hydromorfón je silný opiát (polosyntetický derivát morfínu), ktorý účinkuje na opiátové receptory v mozgu a mieche. Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a činí vnímanú bolesť viac znesiteľnú.

Využitie

Palladone SR sa používa v liečbe stredne silnej až veľmi silnej bolesti, ktorá je k tomu dlhotrvajúca. Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo ťažké a inak neriešiteľné bolesti chrbta. Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Liek sa môže užívať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na dôvodu použitia.

Palladone SR sa vyrába vo forme kapsúl o sile 2 až 24 miligramov. Zvyčajná počiatočná dávka pre pacientov starších ako 12 rokov je 1 kapsula o sile 4 miligramy dvakrát denne. Táto dávka sa môže ďalej navyšovať podľa aktuálneho efektu.

Tableta sa prehltne celá a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny. Kapsuly sa môžu aj otvoriť a ich obsah vysypať do studeného kašovitého jedla.

Výdaj lieku je viazaný na osobitné tlačivo so šikmým modrým pruhom. Je to z dôvodu, že je návykový a môže hroziť riziko výroby drog.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Palladone SR môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť s vracaním, ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču. Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach. Ďalej býva prítomná ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť. Ako opiát je liek pri dlhodobejšom užívaní návykový.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s dýchacími cestami (útlm dýchania), závažné chronické ochorenie dýchacích ciest (napr. ťažká forma astmy), kómuakútnu bolesť v oblasti brucha alebo ochorenie nepriechodnosti čriev (paralytický ileus). Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 12 rokov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.