Palladone SR

Palladone SRPalladone SR je liek, ktorý sa používa na zmiernenie silnej a dlhotrvajúcej bolesti. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnou látkou je hydromorfón.

Princíp lieku Palladone SR


Hydromorfón je silný opiát (polosyntetický derivát morfínu), ktorý účinkuje na opiátové receptory v mozgu a mieche. Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a činí vnímanú bolesť viac znesiteľnú.

Využitie

Palladone SR sa používa v liečbe stredne silnej až veľmi silnej bolesti, ktorá je k tomu dlhotrvajúca.

Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo ťažké a inak neriešiteľné bolesti chrbta. Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Liek sa môže užívať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na dôvodu použitia.

Palladone SR sa vyrába vo forme kapsúl o sile 2 až 24 miligramov. Zvyčajná počiatočná dávka pre pacientov starších ako 12 rokov je 1 kapsula o sile 4 miligramy dvakrát denne.

Táto dávka sa môže ďalej navyšovať podľa aktuálneho efektu.

Tableta sa prehltne celá a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny. Kapsuly sa môžu aj otvoriť a ich obsah vysypať do studeného kašovitého jedla.

Výdaj lieku je viazaný na osobitné tlačivo so šikmým modrým pruhom. Je to z dôvodu, že je návykový a môže hroziť riziko výroby drog.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Palladone SR môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť s vracaním, ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču. Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach.

Ďalej býva prítomná ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť. Ako opiát je liek pri dlhodobejšom užívaní návykový.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s dýchacími cestami (útlm dýchania), závažné chronické ochorenie dýchacích ciest (napr. ťažká forma astmy), kómuakútnu bolesť v oblasti brucha alebo ochorenie nepriechodnosti čriev (paralytický ileus). Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 12 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button