Paliperidon

PaliperidonPaliperidon je liek, ktorý sa používa ako udržiavacia liečba pri príznakoch schizofrénie. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je paliperidón.

Princíp lieku Paliperidon


Paliperidón účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Paliperidón pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, menej silno aj receptory adrenalínu a histamínu).

Výhodou oproti starším antipsychotikám je slabšie ovplyvnenie pohybového systému.

Využitie

Paliperidon sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako sú určité formy schizofrénie a schizoafektívnej poruchy.

Schizofrénia je charakterizovaná príznakmi, ako sú počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybné presvedčenie, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť.

Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Paliperidon sa vyrába vo forme prášku o sile 25 až 150 miligramov na prípravu injekčného roztoku.

Dávkovanie je prísne individuálne, no prípravok sa podáva 1x mesačne vnútrosvalovo. Presné dávkovanie určí výhradne ošetrujúci lekár.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Paliperidon môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Keďže liek účinkuje na centrálny nervový systém, bude mať mnoho nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria najmä bolesti hlavy a poruchy spánku, ale aj útlm, spavosť, sucho v ústach a mnoho ďalších.

Pomerne často sa objavujú aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm. Zriedkavo môže spôsobiť aj poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe, avšak menej často ako väčšina ostatných antipsychotík.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button