Vyliec.sk > Liek > Paglitaz

Paglitaz

PaglitazPaglitaz patrí medzi modernejšie lieky na cukrovku, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu je zlúčenina pioglitazón.


Paglitaz a jeho princíp

Pioglitazón je zaujímavá zlúčenina radiaca sa medzi tzv. tiazolidíndióny. Kým rad PAD ako sú napríklad deriváty sulfonylmočoviny sa sústredia na zvýšenie tvorby inzulínu v pankrease, účinok pioglitazónu je cielený na ostatné tkanivá a zvyšuje v nich citlivosť voči inzulínu a tým znižuje krvný cukor.

Využitie

Paglitaz sa predpisuje u pacientov s cukrovkou 2. typu. Nebýva to väčšinou liek prvej voľby, predpisuje sa skôr pacientom, u ktorých nezafungoval metformín (napr. liek Metfogamma, Glucophage, Metformín), alebo ho z nejakého dôvodu nemožno použiť. Môže sa kombinovať s ďalšími PAD vrátane metformínu a tiež s inzulínom.

Podávanie

Pioglitazón je indikovaný ako liek druhej alebo tretej voľby na liečbu diabetes mellitus II. typu, a to nižšie opísaným spôsobom:

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

V monoterapii u dospelých pacientov (predovšetkým s nadváhou) s nedostatočnou kompenzáciou diétou a fyzickou aktivitou, ktorým nie je možné použiť metformín pre kontraindikácie alebo intolerancie.

Pioglitazón je tiež indikovaný v kombinácii s inzulínom u dospelých pacientov s diabetes mellitus II. typu s nedostatočnou kontrolou glykémie inzulínom, u ktorých je metformín kontraindikovaný alebo naň pacient trpí intoleranciou.

Po začatí liečby pioglitazónom má byť odpoveď pacientov na liečbu posúdená po 3-6 mesiacoch, aby sa zhodnotila jej adekvátnosť (napr. zníženie HbA1c). Pokiaľ sa u pacientov nedosiahne adekvátna odpoveď, liečba pioglitazónom by mala byť ukončená. Vzhľadom k potenciálnemu riziku pri dlhodobej liečbe by mal lekár pri následných bežných kontrolách potvrdiť, že prínos liečby pioglitazónom trvá.

Nevýhody

Paglitaz môže zvýšiť hromadenie tekutín v organizme, preto môžu vzniknúť opuchy a u pacientov s chorým srdcom sa môžu prehĺbiť príznaky srdcového zlyhania. Inak môžu byť prítomné rôzne nezávažné tráviace ťažkosti a zvýšenie pečeňových testov.

V kombinácii s inými PAD alebo s inzulínom sa môže objaviť hypoglykémia. Vyskytli sa aj informácie o možnej súvislosti užívania pioglitazinou a ľahkého zvýšenia rizika vzniku rakoviny močového mechúra, preto by sa malo s nasadzovaním postupovať opatrne u rizikových pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.