Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Nilodux

NiloduxNilodux je liek, ktorý patrí do skupiny antidepresív. Jeho účinnou látkou je zlúčenina duloxetín.

Princíp lieku Nilodux


Duloxetín ovplyvňuje neuromediátory v mozgu. Neuromediátory sú látky, ktoré pomáhajú prenášať vzruchy medzi neurónmi a rad psychiatrických chorôb je do značnej miery daná ich nerovnováhou, ktoré sa pomocou antidepresív snaží lekár vychýliť do prijateľných medzí.

Duloxetín ovplyvňuje najmä spätné vychytávania serotonínu a noadrenalinu, a preto patrí medzi tzv. SNRI antidepresíva (Serotonine and Norepinephrine Reuptake Inhibitors).

Využitie

Tento liek sa používa u dospelých na liečbu depresie, generalizovanej úzkostnej poruchy (chronický pocit úzkosti alebo nervozity), diabetickej neuropatickej bolesti (zvyčajne je opísaná ako pálčivá, bodavá, pichľavá či vystreľujúca, alebo sa podobá na bolesť po rane elektrickým prúdom.

V postihnutom mieste môže dôjsť k strate citlivosti alebo citlivosti na vnemoy ako dotyk, teplo, chlad alebo tlak môžu spôsobovať bolesť).

Podávanie

Nilodux sa vyrába v podobe tabliet o sile 20-60 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára.

Bežná dávka záleží na konkrétnom pacientovi a indikácii, však priemerná dávka dospelého človeka sa pohybuje okolo 60 miligramov denne a celková denná dávka by nemala prekročiť 120 miligramov.

Účinky sa zvyčajne objaví až po 2-3 týždňoch užívania, čo je však typické pre drvivú väčšinu antidepresív.

Preparát začína účinkovať u väčšiny ľudí s depresiou alebo úzkosťou v priebehu dvoch týždňov od začiatku liečby, ale môže to trvať až 2-4 týždne, kým sa bude pacient cítiť lepšie.

Ak sa po uplynutí tohto obdobia nebude cítiť lepšie, je vhodné to konzultovať so svojím lekárom. U pacientov s diabetickou neuropatickou bolesťou to môže trvať niekoľko týždňov, kým sa začne pacient cítiť lepšie.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Môžu sa objaviť rôzne nežiaduce účinky podobne ako u iných antidepresív, ale sú menej často opisované pocity ospalosti a útlmu.

Relatívne často sa objavujú bolesti a motanie hlavy, nervozita, poruchy spánku, pocit sucha v ústach, nevoľnosť, búšenie srdca, zníženie libida, rozmazané videnie (s rozšírením zreníc) a tráviace ťažkosti.

U užívateľov sa môže zvýšiť vnútroočný tlak a môžu sa zhoršiť prejavy už prítomného zeleného zákalu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button