Nessapol

NessapolNessapol je liek, ktorý sa používa na liečbu bolesti. Patrí do skupiny nesteroidné protizápalové lieky. Iný názov pre ne sú nesteroidné antireumatiká, antiflogistiká a antiuratikáriá. Jedná sa bezkonkurenčne o jeden z najpredávanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je ibuprofén.

Princíp lieku Nessapol


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcielátok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, ale tlmí aj bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Primárne použitie lieku Nessapol nájdeme pri liečbe bolesti.

Najviac sa používa po poraneniach pohybového ústrojenstva pri športe alebo pri nehodách, ako je pomliaždenie, výron, vytknutie, vykĺbenie, ale aj natiahnutie svalov.

Použiť ho môžeme taktiež u bolestiach ako sú akútne záchvaty dnyzápaly šliach, zápaly kĺbovbolesti chrbta, ale aj reumatoidná artritída.

Podávanie

Nessapol sa vyrába v podobe suspenzie, ktorá sa prijíma ústami (perorálne). Prehltnutie je veľmi jednoduché, a preto je prípravok primárne určený pre deti.

Dávkovanie je individuálne a závisí od veku a váhe dieťaťa. Bližšie informácie o individuálnom dávkovaní poskytne lekáreň, ktorá liek vydáva.

Liek je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti (napr. nevoľnosť) vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubicežalúdočných zápalovžalúdočných vredov.

Liek môže narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov a spôsobiť bolesti hlavy.

Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť žihľavkanádcha záchvaty astmy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button