Nepla

NeplaNepla je liek, ktorý sa využíva v terapii Alzheimerovej choroby. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou látkou je donepezil.

Princíp lieku Nepla


Nepla je tzv. inhibítor acetylcholínesterázy. Donepezil dokáže zablokovať enzým acetylcholínesterázu, ktorý rozkladá zlúčeninu acetylcholín.

Acetylcholín patrí medzi neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu množstva acetylcholínu v mozgovom tkanive, čo má mať efekt proti prejavom Alzheimerovej choroby.

Využitie

Liek sa používa sa na liečbu príznakov demencie u ľudí, ktorým bola diagnostikovaná mierna až stredne ťažká Alzheimerova choroba.

Príznaky zahŕňajú zhoršovanie straty pamäti, zmätenosť a zmeny správania. V dôsledku toho je pre osoby trpiace Alzheimerovou demenciou čoraz ťažšie vykonávať bežné denné aktivity.

Od preparátu nemožno samozrejme očakávať zázraky, ale podľa všetkého dokáže o niečo spomaliť a zmierniť priebeh choroby.

Podávanie

Nepla by sa mal využívať iba podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov.

Bežná úvodná dávka dospelého človeka je 5 miligramov denne s následným zvýšením na 10 miligramov.

Tableta sa zapije vodou a užíva sa predtým, ako pôjde pacient spať.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Nepla môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu nežiaduce účinky tohto lieku bývajú zväčša nezávažné. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (hnačka, nevoľnosť, nechutenstvo) a bolesti hlavy.

Zriedkavejšie sa môžu objaviť svalové kŕčeúnava, nespavosť, ale aj závraty. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Nesmie sa podávať pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho nie je vhodný pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Keďže liek môže spôsobiť nežiaduce účinky (negatívne ovplyvňujúce pozornosť), ktoré môžu zapríčiniť zhoršenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nesmie sa užívať v kombinácii s alkoholom, pretože alkohol môže zmeniť jeho účinok.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button