Neoclarityn

NeoclaritynNeoclarityn je protizápalový liek, ktorý sa podáva pacientom s alergickými prejavmi v dýchacích cestách. Jeho účinnou látkou je zlúčenina desloratadín.


Princíp lieku Neoclarityn

Desloratadín tlmivo pôsobí na receptory pre zlúčeninu histamín. Vzhľadom k tomu, že je histamín dôležitý pre priebeh alergických reakcií, dochádza k utlmeniu ich prejavov.

Použitie

Neoclarityn sa podáva najmä na zmiernenie príznakov alergickej nádchy a žihľavky. Znižuje opuch slizníc, uvoľňuje dýchacie cesty a účinkuje proti svrbeniu kože.

Podávanie

Neoclarityn sa musí užívať podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 a 5 miligramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Preparát existuje aj v podobe kvapiek.

Neoclarityn nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť a obsluhovať stroje. Podávanie lieku Neoclarityn v tehotenstve sa z preventívnych dôvodov neodporúča. Desloratadín bol nájdený v mlieku u dojčených novorodencov a detí liečených matiek. Účinok desloratadínu na novorodenca a deti nie je známy.

Profil nežiaducich účinkov spojených s predávkovaním, ktoré boli pozorované po uvedení lieku na trh, je podobný profilu pozorovanému u terapeutických dávok, ale intenzita účinkov môže byť vyššia. V prípade predávkovania by mal pacient zvážiť štandardné metódy na odstránenie neabsorbovaného liečiva.

Odporúča sa symptomatická a podporná liečba. V klinických štúdiách, v ktorých sa súčasne opakovane podávalo v dávke až 45 mg (deväťnásobok klinickej dávky), neboli pozorované žiadne klinicky relevantné účinky.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát nemá až tak zásadné vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie pozorované vedľajšie účinky patria napr. bolesti hlavy, sucho v ústach a celková únava. Občas sa vyskytli vedľajšie účinky ako je závraty, nespavosť, nauzea, zvracanie, hnačka.

Tento liek by mal pacient uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí. Liek sa nesmie používať po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci. Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.