Nantarid

NantaridNantarid je liek, ktorý sa používa na liečbu schizofrénie alebo maniodepresívnej psychózy. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je kvetiapín.

Princíp lieku Nantarid


Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu  neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Kvetiapín pôsobí na viacero receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín).

Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratšou dobou účinku.

Využitie

Nantarid sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov. Jedným z nich je schizofrénia . Príznakmi schizofrénie sú halucinácie (počutie nevysvetliteľných hlasov), divné a znepokojujúce myšlienky, zmeny v správanípocit osamelosti a zmätenosti.

Ďalšou chorobou, ktorú tento liek lieči je maniodepresívna psychóza. Príznakmi sú pocit nadšenia alebo pocit nadmerného množstva energie.

Ľudia s týmto ochorením môžu pociťovať zníženú potrebu spánku ako zvyčajne, hovoriť rýchlejšie a neustále mať nové nápady a myšlienky. Títo ľudia sa však môžu cítiť aj nezvyčajne podráždení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Nantarid sa vyrába vo forme tabliet o sile 100 až 300 miligramov.

Dávky sa väčšinou postupne navyšujú a líšia sa podľa závažnosti choroby.

V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne rozdelených do dvoch dávok. Podľa potreby môže byť ďalej zvýšená.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo medzi jedlami a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Nantarid môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže svojím silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosťúnavuútlm. Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústachbolesti hlavy a kolapsové stavy. 

Taktiež sa u niektorých pacientov môže zvýšiť hladina cholesterolu a zmeniť krvný obraz.

Tento liek patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia). Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patrí malígny neuroleptický  syndróm.

Liek nie je vhodný na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor –laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button