Vyliec.sk > Liek > Nantarid

Nantarid

NantaridNantarid je liek, ktorý sa používa na liečbu schizofrénie alebo maniodepresívnej psychózy. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je kvetiapín.


Princíp lieku Nantarid

Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu  neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Kvetiapín pôsobí na viacero receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín). Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratšou dobou účinku.

Využitie

Nantarid sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov. Jedným z nich je schizofrénia . Príznakmi schizofrénie sú halucinácie (počutie nevysvetliteľných hlasov), divné a znepokojujúce myšlienky, zmeny v správanípocit osamelosti a zmätenosti.

Ďalšou chorobou, ktorú tento liek lieči je maniodepresívna psychóza. Príznakmi sú pocit nadšenia alebo pocit nadmerného množstva energie. Ľudia s týmto ochorením môžu pociťovať zníženú potrebu spánku ako zvyčajne, hovoriť rýchlejšie a neustále mať nové nápady a myšlienky. Títo ľudia sa však môžu cítiť aj nezvyčajne podráždení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Nantarid sa vyrába vo forme tabliet o sile 100 až 300 miligramov.

Dávky sa väčšinou postupne navyšujú a líšia sa podľa závažnosti choroby. V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne rozdelených do dvoch dávok. Podľa potreby môže byť ďalej zvýšená.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo medzi jedlami a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Nantarid môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže svojím silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosťúnavuútlm. Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústachbolesti hlavy a kolapsové stavy. Taktiež sa u niektorých pacientov môže zvýšiť hladina cholesterolu a zmeniť krvný obraz.

Tento liek patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia). Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patrí malígny neuroleptický  syndróm.

Liek nie je vhodný na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor –laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.