Vyliec.sk > Liek > Morphin

Morphin

MorphinMorphin [morfín] je liek s úspechom využívaný u silných bolestí, jeho účinnou zložkou je zlúčenina morfín (presnejšie povedané ide o hydrochlorid morfínu).


Princíp lieku Morphin

Morfín je veľmi silný opiát, ktorý zvyšuje prah bolesti, zlepšuje znášanie bolesti a do určitej miery tlmí dychové centrum, čo uľaví pri nepríjemných pocitoch dýchavičnosti. Vstrebávanie morfínu do organizmu je veľmi rýchle a účinok sa objavuje už v poriadku desiatok minút.

Použitie

Morphin využívame v liečbe bolestí, ktoré sú veľmi silné a pre pacienta nepríjemné. Príkladom sú pokročilá rakovina alebo inak neriešiteľné bolesti chrbta.

Ďalšou možnosťou je nárazové podanie Morphin ľuďom s akútnym infarktom myokardu, alebo akútnej dýchavičnosti bez ohľadu na jej príčinu. Morphin sa podáva v injekčnej podobe, a preto je často využívaný u hospitalizovaných chorých.

Podávanie

Vyrába sa v podobe injekčného roztoku o sile 10 miligramov na mililiter a 20 miligramov na mililiter. Zvyčajná nárazová dávka u dospelého človeka je 10 miligramov. Pri dlhodobejšom podávaní záleží na účinku – väčšinou sa začína 10 miligramy podávanými 2-3x denne, táto dávka môže byť však ďalej zvyšovať pri nedostatočnom efekte.

Liek môže byť aplikovaný podkožne, menej často vnútrosvalovo alebo vnútrožilovo. V prípade predpisu je liek k dispozícii len na tzv. opiátový recept (kvôli návykovosti a riziku výroby drog) a nesmie byť v žiadnom prípade používaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Morphin môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť s vracaním, ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svaloviny močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču.

Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach. Ďalej môže byť prítomná ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Ako opiát je liek návykový pri dlhodobejšom užívaní. Kombinácia Morphine s alkoholom môže nepredvídateľne zvýšiť účinok oboch zlúčenín, a preto sa zásadne neodporúča.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.